Skip to main content

Czwarty tydzień domowej pierwszej klasy 一年級第四個禮拜

Pierwszy tydzień - 第一個禮拜

Drugi tydzień - 第二個禮拜

Trzeci tydzień - 第三個禮拜

Poniedziałek, 19.09
星期一


Przedpołudnie w tajwańskiej szkole.
上午在學校上課。


Popołudniu - praca nad projektem o Francji.
下午,法國專題報告。


Wtorek, 20.09
星期二


Przedpołudniem - trochę matematyki i praca nad projektem o Francji.
上午,寫一點數學和繼續做法國專題報告。





Zajęcia z przyrody w Ogrodzie Botanicznym Erbazi w Ankang.
自然課在安康二叭子植物園


Środa, 21.09
星期三

Czwartek, 22.09
星期四


Matematyka (skończone ćwiczenia dla pierwszoklasistów), biologia i angielski, także pisanie po polsku.
數學 (寫完波蘭一年級的習作)、自然、英文和寫波蘭文。



Popołudniu - lekcja muzyki
下午上音樂課。


Piątek, 23.09
星期五


Pisanie dzienniczka po chińsku i po angielsku, ćwiczenia z matematyki po polsku i ćwiczenia z angielskiego.
用中文和英文寫日記,做波蘭文的數學問題和英文習作。





Sobota, 24.09
星期六


Przed południem - zajęcia z gimnastyki.
上午上體操課。

Sprzątanie ogródka.
整理院子。


Wieczorem - pieczenie i pomoc w kuchni.
晚上烤餅乾和在廚房幫忙。


Niedziela, 25.09
星期天


Goście. Zabawa z chłopcem z Polski i granie w gry planszowe.
客人來我們家,跟波蘭的小男孩玩和玩很多桌上遊戲。

Comments

  1. Bardzo pracowity miesiąc (przejrzałam wszystkie 4 tygodnie). Tylko pozazdrościć. U nas jakoś to się w tym roku wleeeczeeee.... bez wielkich efektów... Czy Twoi nastolatkowie też tacy pilni jak Ania? :-)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ania uwija się jak mała mrówka, wszystko chciałaby robić. Trzynastolatek - to dopiero wyzwanie ... trzeba wyłączać internet, zabierać komputer, komórkę ... Nie jest łatwo. A najstarsza - zakończyła oficjalną edukację domową i zajęła się zarabianiem pieniędzy :-)

      Delete
  2. Podziwiam, jak jest Pani w stanie zachęcić (czy może przymusić) pociechy do tak dużej ilości prac. Moje chyba jakieś leniuchy, albo ja nie umiem ich motywować :((. A na plastyczne zajęcia córcia młodsza już nie chodzi (bo nie widzę w grafiku)? Pozdrawiam serdecznie

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ani do niczego nie muszę zachęcać, czegokolwiek bym jej nie zaproponowała, to ona zrobi to z radością. Chce więcej i więcej, ale muszę też zająć się nauką syna, który nie jest tak pilnym uczniem jak Ania ;-)
      Z plastyki chwilowo zrezygnowaliśmy, bo Ania aż tak bardzo nie lubi rysować, malować, lepić. Pewnie za kilka miesięcy wróci na zajęcia, a jak na razie rysujemy w domu :-)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...