Skip to main content

Pierwszy tydzień pierwszej klasy 一年級的第一個禮拜

Postaram się przez najbliższe tygodnie opisywać tydzień po tygodniu co Ania robiła w naszej domowej szkole. Sama jestem ciekawa takiego zestawienia.
在未來的幾個禮拜我會在這邊寫明玲每個禮拜課程方面做了什麼事。我本身也很好奇這樣的記錄會不會成功。

Poniedziałek, 29.08
星期一

Rozpoczęcie roku szkolnego.
開學了!



Wtorek, 30.08
星期二


Popołudnie na basenie
下午去游泳


Środa, 31.08
星期三

Ania sadzi i sieje.
明玲在種綠豆、大豆


Ania zrobiła również kilka stron z angielskiego.
明玲寫了幾頁英文習作。


Czwartek, 1.09
星期四

Przed wyjściem z domu Ania zdążyła jeszcze zrobić kilka stron z angielskiego.
明玲在出門前還來得及再寫幾頁英文習作。


Zasłuchana w wykład mera Taipei.
聽柯文哲市長的演講。


Po południu pojechałyśmy na cotygodniową lekcję muzyki i gry na pianinie.
下午上了每週一次的音樂課。

Piątek, 2.09
星期五

Wyprawa na zakupy
去買菜


Był też czas na lekcje, m.in. chińskiego i matematyki.
買完菜還有時間學中文注音和數學。



Sobota, 3.09
星期六

Obserwacje przyrodnicze na spacerze.
去散步觀察自然


Praca plastyczna związana z niedzielną Ewangelią.
與當週的聖經故事有關的勞作。


Poza tym Ania była na cotygodniowych zajęciach gimnastycznych.
i pomogła sprzątać swój pokój.
那天早上她也有上每週一次的體操課也打掃了自己的房間。

Niedziela, 4.09
星期天

Występy w Red Room - Playing for Change
在紅房表演



W zeszłym tygodniu sporo się działo, byliśmy w Taichungu przez kilka dni. Ania nie zdążyła napisać "sprawozdań" z tamtych dni, więc w tym tygodniu to nadrabiałyśmy.
上個禮拜發生了很多有趣的事情,但因為我們幾天都在台中,所以明玲沒有空在日記裡做記錄,留到這禮拜補寫。






Przeczytała również kilka książeczek.
明玲也有念給我聽幾本書。




Ponadto Ania codziennie przez ponad godzinę ćwiczyła grę na pianinie, wychodziła z psem na spacer i pomagała nakrywać do stołu.
除此之外,明玲每天會花超過一小時練習鋼琴、遛狗與每餐牌桌上的餐具。

Comments

  1. Bardzo ciekawe te zestawienia, mam nadzieję, że nie znudzi się Pani je opisywać. Pozdrawiam

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękuję. Postaram się wytrwać w tym przedsięwzięciu. Również pozdrawiam :-)

      Delete
  2. 明玲的自學生活好豐富,有學習、運動,還有生活,真棒!

    ReplyDelete
  3. Od samego poczatku naszej przygody z ED jestes dla mnie inspiracja!!! Swietne zestawienia, korci mnie zeby spapugowac Twoj pomysl. Takie zestawienia swietnie pomagaja zobaczyc z perspektywy czasu jak wiele sie z dzieckiem robilo.

    ReplyDelete
    Replies
    1. No wiesz co ... Ty robisz wspaniałe rzeczy z Zarą. Często czytam i zazdroszczę :-)
      A pomysł - proszę bardzo papuguj, sama chętnie poczytam. Uściski!

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale