Skip to main content

Jesienne obserwacje - nasiona

Za oknem tajwańska niby-jesień.
Dni są niby-krótsze - o jakieś 10 minut.
Jest niby-chłodniej – zamiast 36C w ciągu dnia, jest 32C. To jednak wystarczy byśmy nie musieli włączać klimatyzacji w domu. Wieczorem temperatura spada nawet do 22C!
Trawa niby wolniej rośnie, więc ogrodnicy przestali ją kosić i sięga kolan.
Drzewa dzikiej wiśni przed naszym domem straciły liście, nie wiem czy to z powodu tajfunu czy też jesieni.
Zamknięto odkryty basen – bo jest przecież za zimno.
I to chyba wszystkie niby-zmiany związane z tajwańską niby-jesienią.

W domu kontynuuję z Anią rozmowy, prace plastyczne i spacery związane z tą porą roku.

W tym tygodniu uczyłyśmy się o nasionach i owocach.

Najpierw przeczytałam Ani (a właściwie z Anią, bo ona rwie się do czytania nawet po chińsku) dwie książeczki o roślinach i ich nasionach:Następnie pokazałam jej skarby ukryte w przepastnej szufladzie. Skarby, które przez lata były zbierane przeze mnie, Zosię i Jasia – kawałki kory w różnych drzew, mchy, wysuszone nasiona i owoce z drzew i krzewów, owady, kamienie, muszelki i oczywiście szyszki. Tyle skarbów! Ania chciała obejrzeć wszystko, jednak tym razem skoncentrowałyśmy się na nasionach.

Pierwszym zadaniem Ani było rozdzielenie nasion i owoców w odpowiednie przegródki pudełka. Niektóre nasionka były bardzo malutkie, ale i z takimi Ania dała sobie radę:Po tej wytężonej pracy nadszedł czas na spacer po naszym osiedlu. Powiecie, że spacer po osiedlu, to przecież nic ciekawego. A jednak … nasze osiedle jest położone w górach, poza miastem, w jego granicach mamy gęsty las tropikalny, strumień i wodospad. Wszędzie jest mnóstwo owadów, ślimaków, jaszczurek i pająków, zdarzają się również węże i małpy.
 Wróćmy jednak do nasionek i owoców. W czasie spaceru zebrałyśmy następujące okazy:


Po powrocie do domu zrobiłam miejsce na parapecie w naszej klasie by pięknie wyeksponować wszystkie nasze znalezliska (te stare i te nowe):Na koniec Ania wybrała te "skarby", które chciała narysować:Comments

 1. Ach - jakie piękne nasiona! Dostałam oczopląsu, bo nie mam pojęcia co to jest, a bardzo mnie to ciekawi. Najbardziej podoba mi się pudełeczko z obrazkami i przegródkami na nasiona. Czy nie miałybyście czasu/chęci/energii na filmik o ciekawych tajwańskich nasionach, podobny do filmików owocowych? Pewnie polskie zbiory nasienne już macie, więc nie wiem, czym moglibyśmy się zrewanżować.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mnie też to pudełeczko z zawartością i obrazkami urzekło.
   I też przyłączam się do prośby o jakieś materiały (filmik?) o tajwańskich nasionach! :-)
   Frajdo, a masz coś fajnego o polskich nasionach?

   Delete
  2. Niestety nie mam pojęcia jak rośliny, których to są nasiona, nazywają się po polsku. W ogóle kiepsko u mnie za znajomością tutejszej flory. Nazwy niektórych drzew, krzewów znam, ale tylko po chińsku i to często tylko wymowę, a nie pisownię. A czasami okazuje się, że np dana nazwa, której tutaj wszyscy używają w mowie potocznej, wcale nie jest po chińsku tylko po tajwańsku. Trochę to skomplikowane ;-)
   By coś mądrego napisać lub nakręcić musiałabym się poduczyć :-) a niestety nie za bardzo mam na to czas. Zosia i Jaś nie są specjalnie zainteresowani otaczającą nas przyrodą, więc mi w tym nie pomogą. Mogę jedynie liczyć na Anię, ale to chyba za 2-3 lata. :-)

   Delete
  3. Ok, rozumiem. O nasionach fajnego nic nie mam, ale zapytam młodzież czy będzie współpracować - to może sami nakręcimy filmik:)

   Delete
  4. http://frajdap.blogspot.com/2015/10/nasiona-i-owoce-drzew-filmik-i-sposoby.html
   Filmik jest. Dziękuję za natchnienie:)

   Delete
  5. Z pozdrowieniami i podziękowaniem za inspirację:
   http://bajdocja.blogspot.com/2015/11/nasiona.html
   :-)

   Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him.

I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text.

Here are the photos of his lapbook:
Matematyka - zbiory

Trochę matematyki w wakacje.

Japonia Ani - Japan by Ania

Prace nad projektem o Japonii Ania rozpoczęła równo miesiąc temu. W ciągu tego czasu przeczytała kilka książek o kraju Kwitnącej Wiśni, nauczyła się wielu japońskich słówek i poznała wiele ciekawostek o Japonii.