Skip to main content

Świąteczny tydzień w Babel School - 11

W przedświątecznym tygodniu koncentrowałyśmy się na zajęciach związanych z nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Trudno w ferworze przygotowań usiąść z dziećmi i na spokojnie robić z nimi lekcje z książek. Można jednak podejść do nauki inaczej, a mianowicie zaangażować dzieci do pomocy przy sprzątaniu, gotowaniu, pieczeniu. Przecież to również nauka i jakże ważna i potrzebna. W ten sposób przekazujemy dzieciom rodzinne tradycje i zwyczaje. 

W czym pomagała Ania?
Jak wcześniej - dzielnie dekorowała pierniczki, ale nie tylko. Wytarła kurze w swoim i Jasia pokoju. W naszej klasie posprzątała swoje książki, zeszyty, przybory do pisania. Gdy inni byli zajęci, wychodziła sama z psem na spacer. Pomogła przy odkurzaniu i myciu podłogi. Nakrywała do stołu. A także składała pranie. 

Udało mi się zrobić z Anią świąteczną pracę plastyczną - stajenkę. Bardzo mi się podoba rezultat Ani pracy. Więcej pisałam TUTAJ.



Co roku wysyłamy całkiem sporo kartek świątecznych. Tym razem napisałam 37 kartek, niektóre były kupne, a inne zrobiła Ania.



W piątek, 23.grudnia, przyleciała z Japonii Zosia. Ja tylko dowiozłam ją z lotniska do domu, zjawiła się u nas telewizja filmować ją. Najpierw filmowanie (naszej kolacji i dekorowania pierniczków), wywiady miały miejsce w domu, a potem W Taipei Ski School. Filmowano tam jak Zosia uczy Anię jeździć na nartach.




Lekcja przyrody odbyła się tym razem ... u nas na osiedlu. Ponieważ mieszkamy w górach, to i przyroda u nas ciekawa, jest co odkrywać i obserwować. W domu dzieci zrobiły jeszcze ozdobną szyszkę.






A lekcje, takie pisemne były? Były, choć niewiele.

Chiński
Ania zaczęła 4 lekcję z podręcznika, uczyła się czytać czytankę (co przyszło jej bardzo łatwo) i pisać znaki (to było trochę trudniejsze).



Angielski
Wyrazy z "consonant blends with letter 'l'" oraz czytanie na głos.





Polski
Sylaby i tworzenie wyrazów z danych sylab.




Matematyka
Niewiele zrobiłyśmy, jedynie kilka zadań z geometrii.



Dzienniczek
Dawno Ania nic nie pisała w dzienniczku, bo ... właściwie nic ciekawego się nie działo. W tym tygodniu miała jednak okazję napisać co nieco.


Lektury
Skończyłyśmy czytać "Wszyscy na Ciebie czekamy", a co za tym idzie plakat jest już uzupełniony.




Były też inne świąteczne/zimowe lektury:




Tydzień zakończył się oczywiście rodzinną Wigilią i Pierwszym Dniem Świąt z gośćmi. Były i prezenty, ale niezbyt wielkie i wydumane. Grunt, że się Ani podobały.



Comments

  1. Dorotko, jaka to książka do polskiego, która jest na zdjęciu?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jest to "Ortografia - klasy 1-3 - Ćwiczenia dodatkowe" WSiPu. Prześlę Ci zdjęcie.

      Delete
  2. Tyle, co Twoja Ania w tydzień, to ja chyba w miesiąc bym nie zrobiła( jako dziecko). Respect!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ona mogłaby i chciałaby więcej, ale ja ... czasu nie mam.

      Delete
  3. Kolejny bardzo ciekawy tydzień! Zazsroszczę Wam pogody! U nas zimno, a dzisiaj dodatkowo gesta mgla. Jest godzina 13:23 a z okna nic nie widac. Szyby na bialo pomowane.

    ReplyDelete
    Replies
    1. U nas taka huśtawka pogodowa - jednego dnia 28C a następnego 12C. Zwariować można!

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale