Skip to main content

Tydzień w Babel School - 9

W tym tygodniu poza lekcjami rozpoczęliśmy również przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. 

Jak mieszkałam w Polsce, to choinkę dekorowało się w Wigilię, tutaj jednak by dłużej cieszyć się świątecznym nastrojem, drzewko ubieramy trochę wcześniej. Tak więc wykorzystałam jedyny ładny, niedeszczowy dzień w  tygodniu by powiesić ozdoby i światełka na dworze. A jak już zaczęliśmy dekorować na zewnątrz, to i w domu również. 
Jak co roku mamy dwie choinki, jedna duża w "salonie", druga, mała, udekorowana jedynie ozdobami z Hama beads, w naszej klasie (więcej o naszych choinkach już wkrótce na blogu).


Odwiedziłyśmy także sklepy ze świątecznymi dekoracjami.


Rozpoczęliśmy świąteczne wypieki i robienie dodatkowych ozdób na choinkę.



Poza bożonarodzeniowymi przygotowaniami Ania była zajęta uczeniem się o Włoszech (w ramach projektu Mali Podróżnicy). Pokażę tu jedynie kilka zdjęć by nie zdradzać jak ostatecznie wygląda Ani lapbook o Italii ( o tym również będę pisać wkrótce na blogu w oddzielnym wpisie).


A co robiła Ania ze "szkolnych" lekcji?

Matematyka

W tym tygodniu Ania zaczęła rozwiązywać zadania dla drugoklasistów z książeczki Matematyka bez problemów, poćwiczyła mnożenie i dzielenie, a także rozpoczęła drugą część Ćwiczenia z pomysłem dla drugoklasistów.





Język polski

W czasie pobytu w Polsce kupiłam książeczkę z ćwiczeniami z ortografii dla klas 1-3. Pierwsze ćwiczenia nie sprawiły Ani wielu problemów.




Kontynuujemy czytanie Elementarza.



Język angielski

W tym tygodniu angielski był głównie ćwiczony przy robieniu projektu o Włoszech. Poza tym Ania zrobiła jedynie kilka ćwiczeń z pisowni 'double letters' i 'consonant digraphs'.




Język chiński

Jak co tydzień, ćwiczenie pisania  znaków. 



Zajęcia z przyrody w parku przy dawnej rezydencji Czang Kaj-szeka.



Pomoc w kuchni

Robiłyśmy chleb (zapomniałam zrobić zdjęcie już po upieczeniu, za szybko został zjedzony).


Ania bardzo lubi myć naczynia


Lektury

Książeczki przeczytane mi na głos przez Anię:


Nadal kontynuujemy czytanie książek z zeszłego tygodnia:



I tak minął Ani kolejny tydzień nauki.

Comments

  1. Bardzo wszechstronnie :) Ogrom pracy wykonany! Brawo! :)

    ReplyDelete
  2. Nieustannie mnie zachwycają: Twój zapał, pomysły i zdolności Ani.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Chciałabym bardzo wydłużyć dobę, bo mam tyle pomysłów i planów, realizujemy tylko małą część tego co bym chciała zrobić.

      Delete
  3. widzę, ile w tym Twojego serca - super!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ty też wkładasz całe serce w pracę ze swoimi dziećmi. Ściskam!

      Delete
  4. Pięknie! Brawo Ania! Śliczna choinka i cudowny lapbook!!! Czekam na Włochy. U nas opóźnienia, gdyby tylko doba była odrobinę dłuższa!!!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.