Skip to main content

Tydzień w Babel School - 8

Od ostatniej środy Ania jest przeziębiona, ma katar i straszną chrypę. Z tego też powodu nie była w tym tygodniu na zajęciach z muzyki i gimnastyki. 
Cały tydzień byłam dość zajęta poza domem, więc nie mogłam codziennie uczyć Ani. Większość lekcji musiała robić sama. 

Udało nam się zacząć zaległy projekt z serii Mali Podróżnicy; tym razem Ania uczyła się o Włoszech.




Udało nam się nawet zrobić dwie prace plastyczne (ostatnio za mało ich robimy, ale po prostu czasu mi na nic nie starcza).
O pierwszej pracy - Krzywa Wieża w Pizie pisałam wczoraj TUTAJ.


Druga praca to papierowa pizza! Pokazuję tylko fragment, bo wkrótce ukaże się oddzielny wpis jak taką pizzę zrobić.


Jak mowa o Włoszech, to nie mogło zabraknąć prawdziwego gotowania!
Tak więc zrobiłyśmy lasagne. Ani (i reszcie rodziny) bardzo smakowała.


Czego uczyła się Ania poza Włochami?

Chiński
Niewiele tego było w tym tygodniu - jedynie utrwalenie znaków już wcześniej poznanych.


Angielski
Powtórzenie liczby mnogiej oraz kilka stron w zapomnianej książeczce (która okazuje się już za łatwa).



Polski
Ania zaczyna pisać piórem :-) Bardzo jej się to podoba.


Chyba trochę z rozpędu staramy się dokończyć czytanie "Elementarza" Falskiego. Sporo przy tym tłumaczenia ;-) Ania nie wiedziała np co to jest kurnik i siemię.


Matematyka
W tym tygodniu Ania postanowiła skończyć zadania z pierwszej klasy w książeczce "Matematyka bez problemów". W końcu będzie mogła przejść do zadań z drugiej klasy.


Czytanie samodzielne




Moje czytanie i słuchanie audiobooków




Ania oglądała również kilka programów o kompozytorach, m.im. o Chopinie, Bachu, Mozarcie. DVD są jednak w samochodzie, więc nie mam jak zrobić zdjęć.

Adwent
Rozpoczął się Adwent, a co za tym idzie cowieczorna lektura książeczki ilustrowanej przez moją przyjaciółkę, Dorotę Łoskot-Cichocką.



Do książeczki dołączony jest plakat i rysunki postaci, o których mowa w poszczególnych rozdziałach. Co wieczór Ania przyczepia w odpowiednim miejscu na plakacie jedną postać.


Muzyka
Chociaż w tym tygodniu Ania nie była na zajęciach z muzyki, to w domu codziennie ćwiczyła. Dzięki temu nauczyła się grać "We Wish You a Merry Christmas". Zapraszam do wysłuchania:



We wtorek Ania była na zajęciach z przyrody i chyba właśnie tam przeziębiła się. Była sama, gdyż ja miałam zebranie w Biurze Edukacji miasta Taipei. Musiała się zgrzać, a potem przechłodzić. No cóż ... mam nadzieję, że jutro lub pojutrze już wydobrzeje.

Comments

  1. Ania pięknie gra! Aż zachciało mi się moje dzieci też zacząć uczyć gry na jakimś instrumencie. Jak długo się już uczy i jak często i ile ćwiczy? Pozdrawiamy serdecznie z okolic Puszczy Kampinowskiej :).

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ania uczy się grać od dwóch lat, czyli odkąd skończyła 4 lata. Ćwiczy codziennie, raz 20 minut, innym razem godzinę. Lubi grać, nikt jej do tego nie musi zachęcać. :-) Ma jednak z kogo brać przykład, Jasiek gra na pianinie i to bardzo dobrze :-)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.