Skip to main content

Pierniczki - dziecinnie proste

Nie wiem skąd właściwie wzięła się u nas w rodzinie tradycja pieczenia pierniczków na Boże Narodzenie. Rozmawiałam z moją Mamą i ona również się dziwi, bo Ona nigdy ze mną ich nie robiła. W każdym razie od kilku lat piekę i dekoruję z dziećmi ciasteczka na Święta, później obdarowujemy nimi koleżanki i kolegów dzieci.

W tym roku pieczeniem zajęli się Jaś i Ania. A dekorowaniem Ania i ja. 
Nie mamy wypróbowanego przepisu, co roku próbuję innego. Tym razem padło na przepis ze strony Moje Wypieki.


Składniki:
300 g mąki pszennej
100 g mąki pełnoziarnistej
2 jajka
130 g cukru pudru
100 g masła (roztopionego i przestudzonego)
100 g jasnego miodu
2 łyżki przyprawy do piernika
1 łyżka kakao
1 łyżeczka sody

Wykonanie:
Wszystkie składniki wsypać do miski, wymieszać i wyrobić (można mikserem). Ciasto powinno być miękkie (może być trochę klejące) i gładkie.
Rozwałkowywać po kawałku na grubość ok 4mm, podsypując mąką.
Wykrawać różne kształty i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec w temperaturze 180C przez 10-11 minut (jeśli dłużej, to stwardnieją!).
Wyjąć i wystudzić na kratce.

Pierniczki po upieczeniu są miękkie i pozostają miękkie.
Jak wystygną są gotowe do dekoracji.

Smacznego!

A oto jak pieczenie i dekorowanie wyglądało u nas:



 





 

Comments

  1. To chyba nie była bożonarodzeniowa tradycja w PRLu, bo u mnie w domu też się ich nie piekło. Myślę, że pierniki przyszły do nas razem z innymi wpływami z Zachodu po 1989... ale tez z dziećmi piekę i dekoruję! Często robimy z tego spotkanie sąsiedzkie. I też poszukuję wciąż dobrego przepisu :)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale