Skip to main content

Mali Podróżnicy we Włoszech - Lasagne

Papierową pizzą się nie najadłyśmy, więc udałyśmy się do kuchni by stworzyć coś, co cała nasza rodzinka bardzo lubi, a mianowicie ...

LASAGNE

Produkty:

- makaron lasagne
- 500g mielonej wołowiny
- oliwa do smażenia
- duża cebula
- czosnek
- 4 łyżki masła
- 5 łyżek mąki
- 1/2 litra mleka
- 1/4 białego wina wytrawnego
- 100 ml śmietany
- tarty ser żółty
- sól, pieprz, oregano

Wykonanie:

Makaron przygotować według przepisu na pudełku. Ja gotuję makaron na lasagne, inni nie. Gotowany jest miękki i nam taki bardziej odpowiada.
Cebulę i czosnek drobno pokroić. Przysmażyć na oliwie na patelni, gdy cebula się zeszkli dodać wołowinę i przyprawy. Smażyć do ... usmażenia.
W rondelku rozpuścić masło. Dodawać po trochu mąkę, mleko i wino, aż zrobi się niezbyt gęsta zasmażka-sos. Przyprawić solą i pieprzem.

Do prostokątnego naczynia do zapiekanek wlać trochę sosu. Następnie układać warstwami makaron, mięso i znowu sos. Ostatnią warstwę posmarować sosem i polać śmietaną wymieszaną z tartym serem.




Zapiekać w temperaturze 180C przez około 40 minut.



Lasagne gotowa! SMACZNEGO!




Wpis powstał w ramach projektu Mali Podróżnicy.


Comments

  1. Wygląda pysznie! Chyba się skusimy na pieczenie. :)

    ReplyDelete
  2. Nie no proszę!!! Jest godzina 21:10 a ja po Wasszej pizzy, a teraz jeszcze lasagne zrrobiłam się bardzo głodna! Ide... napić się wody.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale