Skip to main content

Tajwańskie chodniki na zdjęciach

Tydzień temu pisałam o rzeczach, do których ... moje wychowane na Tajwanie dzieci nie mogą się przyzwyczaić na wyspie. Wspominałam m.in. o sytuacji na chodnikach. Moje dzieci to zauważają, ja raczej nie, bo ... ja przemieszczam się wszędzie samochodem, a one komunikacją miejską i per pedes.
W miniony weekend odwiedziliśmy miasto Tainan na południu wyspy i trochę pochodziliśmy tam po ulicach. 
I co? Otóż zobaczcie sami:


Nie dość, że na chodniku postawili budkę, z której sprzedaje się orzeszki arekowe, to w poprzek chodnika zaparkowane są skutery, a kilka metrów dalej stoi ... płot.

Sklep również potrafi zająć większą część chodnika.

Stoisko z owocami i warzywami zajmuje jeszcze więcej miejsca.

A oto restauracyjka na chodniku.



I oczywiście chodnik jest najlepszym miejscem do parkowania samochodów.

A tu nie tylko samochód, ale i wielki stopień do pokonania dla małych nóżek.

W Tainanie chodniki są dość szerokie, więc zrobiono ścieżki rowerowe. Super, prawda? Ale ... trochę trudno poruszać się na rowerze po ścieżce, na której nie dość, że parkują skutery, to jeszcze ktoś postawił mnóstwo doniczek z roślinkami.

Zdjęcie nieostre, ale głupio mi było pstrykać zdjęcia zaglądając komuś do domu. Już o tym wcześniej pisałam - niektórzy parkują samochody po prostu w domu. Obok pan je przy stole obiad.

A więc tak wyglądają tajwańskie chodniki - jak widać nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, starszych czy też wózków dziecięcych. Najlepiej więc ... albo poruszać się wszędzie skuterem albo ... nie wychodzić z domu ...

Comments

  1. Bardzo mnie zainteresowałaś tym wpisem. Często zaglądam, ale dopiero dziś skomentowałam :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Witam, witam i proszę częściej się odzywać. :-)

      Delete
  2. Domyślam się, że mandaty za to parkowanie nie grożą. Czy lubicie i kupujecie orzeszki arekowe? Do żucia? Czy są tylko dla dorosłych? (przepraszam, może to pytania naiwne, ale na podstawie lektury wikipedii mi się nasunęły)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mandaty? Tu jedynie jak się stanie na ulicy na czerwonej linii, to odholowują i to tylko w stolicy. A chodnik, to przecież najlepsze miejsce parkingowe ;-)
      Te orzeszki to ... trucizna, podobnie jak papierosy. Uzależniają, dają chwilowego kopa, powodują nowotwory jamy ustnej. Prawdziwe przekleństwo. Same w sobie podobno nie są takie złe, ale tutaj dodają jeszcze taką wstrętną czerwoną pastę (zapomniałam z czego jest zrobiona) i faceci żując te orzeszki plują czerwonym świństwem jakby pluli krwią. Ble!

      Delete
  3. Za to we Włoszech z kazdego okna, również od frontu na ulicę, zwieszają się aż do ziemi suszące się prześcieradła, galoty różnych kształtów a także biustonosze!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.