Skip to main content

Październik w zdjęciach

Tegoroczny październik obfitował w WIELKIE wydarzenia. Każde z dzieci miało swój weekend, weekend w czasie którego ono było w centrum uwagi.

Zacznijmy od najstarszego dziecka, które właśnie wkroczyło w dorosłość: Zosia 10.października obchodziła 18-te urodziny! Pisałam o tym więcej TUTAJ.





Zosia zaprosiła kilkoro znajomych na małe domowe przyjęcie urodzinowe. Ku mojemu zdumieniu pomimo dużej różnicy wieku między gośćmi, wszyscy dobrze się bawili. Koleżanka Zosi i Perry przygotowali różne gry towarzyskie, w których wszyscy mogli brać udział. Zosia dostała bardzo fajne i ... praktyczne prezenty. Od nas otrzymała bransoletkę, swoje pierwsze wizytówki i opłacony kurs na prawo jazdy. 




Kolejna sobota, 17.października, należała do Ani. Był to dzień jej Chrztu Świętego. Zapraszam TUTAJ  do poczytania i obejrzenia albumu ze zdjęciami z tej uroczystości.




Ania z rodzicami chrzestnymi

Nasza rodzinka

Z tajwańskimi dziadkami

I ze specjalnym gościem ;-)

Ostatni tydzień października należał do Jasia. Pisałam o nim dopiero wczoraj TUTAJ.
Teraz więc pokarzę Wam kilka zdjęć z Taichungu, w którym odbywał się Festiwal Jazzowy.





Scena, na której grał Jaś

I tak minął nam październik. Teraz listopad, na pewno się ochłodzi i będzie mokro. Jak na razie mamy zaplanowany jeden wyjazd weekendowy w listopadzie. Zobaczymy czy uda nam się coś więcej pozwiedzać, pojeździć.


Comments

  1. Jesteście wspaniałą rodziną - bardzo podziwiam, jak pięknie i harmonijnie Wam się to wszystko układa :)
    I "18" w mieszanym wiekowo gronie - super. Sto lat!

    ReplyDelete
    Replies
    1. :-) My? Jesteśmy ... normalni.
      Na imprezie najmłodsza byla oczywiście Ania, a poza nią rozpiętość wieku była od 12 do 30 lat! I naprawdę wszyscy się super bawili. Towarzystko było również wielojęzyczne (chiński, polski, angielski, hiszpański, tajwański). Młodzież światowa - swego czasu mieszkająca w USA, Chinach, Hong Kongu, Polsce, Szwecji, Portugalii, Chile, Belize. Większość homeschoolingowana ;-)

      Delete
    2. :-) My? Jesteśmy ... normalni.
      Na imprezie najmłodsza byla oczywiście Ania, a poza nią rozpiętość wieku była od 12 do 30 lat! I naprawdę wszyscy się super bawili. Towarzystko było również wielojęzyczne (chiński, polski, angielski, hiszpański, tajwański). Młodzież światowa - swego czasu mieszkająca w USA, Chinach, Hong Kongu, Polsce, Szwecji, Portugalii, Chile, Belize. Większość homeschoolingowana ;-)

      Delete
  2. Zawsze czekam na Wasze podsumowanie miesiaca :) Najlepsze zyczenia dla Zosi i Ani, a takze gratulacje dla Jasia!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.