Trochę na południu, czyli w Tainanie

Tajwan - niby mała wyspa, ma zaledwie 400km długości, a jednak różnice między północą a południem są bardzo wyraźne. Inny klimat, inne jedzenie, przyroda, architektura, a także język i kultura poruszania się po drogach. Południe Tajwanu równie dobrze mogłoby być innym azjatyckim krajem.

Tydzień temu mieliśmy okazję przejechać się do Tainanu, miasta oddalonego od Taipei o zaledwie 300km i trochę po nim pochodzić.
Pierwsze co nas uderzyło, to oczywiście temperatura powietrza, w Tainanie było o ok. 8 stopni cieplej niż w Taipei.
Druga rzecz to brak miejsca do zaparkowania - nie było ani naziemnych ani podziemnych parkingów, nawet miejsc parkingowych na ulicy. Wszyscy parkowali na chodnikach prawie wjeżdzając samochodem do domu.
Trzecia obserwacja - wszelkie napoje (herbaty, soki, kawy) były dwa razy większe niż na północy. Można było np kupić napój w herbaciarni w olbrzymiej jednolitrowej butli. Taki sam napój sprzedają w Taipei w kubkach półlitrowych.
Czwarta obserwacja - nikt nie chodzi po chodnikach. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w moim wcześniejszym wpisie.
I jeszcze jedno - nikt nie zwraca uwagi na przepisy ruchu drogowego.

Tainan jest jednak bardzo ciekawym miastem o wielowiekowej historii. W latach 1683-1887 był stolicą Tajwanu. Można tam znaleźć wiele zabytkowych świątyń, jak i fort wybudowany przez Holendrów w XVII wieku. Zachował się również holenderski zamek-forteca Zeelandia. 
W Tainanie jest też kilka bardzo interesujących i nowoczesnych muzeów - Narodowe Muzeum Litereatury Tajwańskiej, Narodowe Muzeum Historii Tajwanu i Muzeum Sztuk Pięknych i Historii Naturalnej Chimei. Tym razem wybraliśmy się tylko do jednego z tych muzeów - Muzeum Literatury Tajwańskiej. Wizycie w tym muzeum poświęcę jednak inny wpis.

Na zakończenie kilka zdjęć z jednej z wielu świątyń, w której trafiliśmy akurat na jej święto, a co za tym idzie na bardzo głośne i kolorowe występy.
Jest to świątynia taoistyczna Tiangong 天壇天公廟 z połowy XIX wieku. Czci się w niej najważniejsze bóstwo taoizmu, Nefrytowego Cesarza. 


Tuż za świątynią znajduje się inna bardzo interesująca i historyczna budowla, Yingliaoli 鷹料理. Jest to budynek w stylu japońskim położony w małym ogrodzie. Budynek przez wiele lat byl w ruinie i dopiero w 2013 roku został odremontowany. 
Mam nadzieję, że wkrótce ponownie odwiedzimy Tainan by dalej poznawać historię Tajwanu.

Comments