Skip to main content

Gra "Kocham Polskę"

Cała nasza rodzinka lubi grać w gry planszowe. Niestety ostatnimi czasy mamy coraz mniej czasu na wspólną zabawę. Powtarzam sobie, że pownniśmy grać chociaż raz w tygodniu, ale jak to zrobić gdy w ciągu tygodnia dzieci prawie codziennie mają popołudniowe/wieczorne zajęcia poza domem, a w weekend albo Zosia ma pracę albo Jaś ma zajęcia. I tak mjają dni bez gier.

Jednak jakiś czas temu udało nam się w końcu wygospodarować godzinkę czy półtorej na szybką grę. Jaś tym razem wybrał - KOCHAM POLSKĘ - grę, w którą wcześniej graliśmy tylko raz.


Gra jest oczywiście po polsku i wszystkie pytania są związane z Polską. Obawialiśmy się więc, że mój mąż (nieznający polskiego) będzie miał pewne problemy. Jednak okazało się, że dzieci są w stanie przetłumaczyć wszystkie pytania, a wiedza męża  na temat Polski jest również wystarczająca by móc grać razem z nami.

W grę mogą grać cztery osoby, każda z nich wybiera pionek-postać. Może nią być Królowa Jadwiga, Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski lub Józef Piłsudski.


Zawodnicy po kolei kręcą "kołem szczęśca" i w zależności od tego na którym polu zatrzyma się strzałka na taki temat losują pytanie lub wykonują napisane na kole polecenie. 


Pytanie jest oczywiście czytane nam przez innego zawodnika. Na każdej karcie są dwa zestawy pytań, w każdym zestawie po trzy pytania. Pytanie pierwsze jest za jeden punkt, drugie za dwa punkty, a trzecie za trzy.


Tak więc zawodnik odpowiadający na pytanie musi najpierw zdecydować się za ile punktów chce odpowiadać. Jeśli odpowie prawidłowo, to przesuwa swój pionek do przodu, w zależności od liczby zdobytych punktów, o jedno, dwa lub trzy pola. 


Do wyboru są pytania z następujących dziedzin:

 • Ważne wydarzenia
 • Zabytki
 • Sławni Polacy
 • Elementarz Małego Polaka
 • Legendy
 • Miasta
 • Wielcy Duchem
 • Bohaterowie
 • Przyroda
 • Ciekawostki
 • Poznaj nasz krajPoruszamy się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara od pola z numerem 1 do pola z numerem 50 (oznaczającego, że zdobyliśmy 50 punktów). Grę wygrywa oczywiście ta osoba, która pierwsza dotrze do pola 50.

Cała nasza rodzinka świetnie się bawiła (i uczyła) grając w tę grę.

Czy znacie jeszcze inne gry planszowe o typowo polskiej tematyce? Interesują nas szczególnie gry historyczne i geograficzne. Są podobno jeszcze gry "Sławni Polacy" i "Bitwa pod Grunwaldem", ale nie miałam okazji się z nimi zapoznać. Czy znacie je?

Comments

 1. Gra "Piast. Rzut kostką przez polskie dzieje".
  Mamy ją, ale jeszcze nie grałyśmy, więc nic na swoim blogu nie pisałam.
  Widziałam ją tu http://laschejunk.blogspot.com/2014/04/dziecko-na-warsztat-historyczny.html

  ReplyDelete
 2. Jest ich wiele tego samego producenta "Polskie gry planszowe" (http://polskiegryplanszowe.pl). Mam Cracowianę (o zabytkach i ludziach związanych z Krakowem), Bitwa pod Grunwaldem (tu istota jest sama gra logiczna historyczne są jedynie typy wojsk) oraz Afryka - Wielka Podróż Kazika. Gra powstała na podstawie prawdziwej historii polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka. W 1931 roku wyruszył on w pięcioletnią wyprawę, podczas której okrążył kontynent afrykański przemieszczając się prawie wyłącznie za pomocą roweru. Dzieci je lubią cala czwórka - chyba najbardziej Grunwald, ale chyba ze względu na wiek (początki szkoły podstawowej). Z producentami spotkałam się przy okazji prowadzenia plenerowych gier w wersji "maxi". Pozdrawiam Kinga

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję za podpowiedzi. Zaraz posprawdzam co i jak z tymi grami. :-)

   Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him.

I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text.

Here are the photos of his lapbook:
Matematyka - zbiory

Trochę matematyki w wakacje.

Japonia Ani - Japan by Ania

Prace nad projektem o Japonii Ania rozpoczęła równo miesiąc temu. W ciągu tego czasu przeczytała kilka książek o kraju Kwitnącej Wiśni, nauczyła się wielu japońskich słówek i poznała wiele ciekawostek o Japonii.