Skip to main content

Gra "Kocham Polskę"

Cała nasza rodzinka lubi grać w gry planszowe. Niestety ostatnimi czasy mamy coraz mniej czasu na wspólną zabawę. Powtarzam sobie, że pownniśmy grać chociaż raz w tygodniu, ale jak to zrobić gdy w ciągu tygodnia dzieci prawie codziennie mają popołudniowe/wieczorne zajęcia poza domem, a w weekend albo Zosia ma pracę albo Jaś ma zajęcia. I tak mjają dni bez gier.

Jednak jakiś czas temu udało nam się w końcu wygospodarować godzinkę czy półtorej na szybką grę. Jaś tym razem wybrał - KOCHAM POLSKĘ - grę, w którą wcześniej graliśmy tylko raz.


Gra jest oczywiście po polsku i wszystkie pytania są związane z Polską. Obawialiśmy się więc, że mój mąż (nieznający polskiego) będzie miał pewne problemy. Jednak okazało się, że dzieci są w stanie przetłumaczyć wszystkie pytania, a wiedza męża  na temat Polski jest również wystarczająca by móc grać razem z nami.

W grę mogą grać cztery osoby, każda z nich wybiera pionek-postać. Może nią być Królowa Jadwiga, Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski lub Józef Piłsudski.


Zawodnicy po kolei kręcą "kołem szczęśca" i w zależności od tego na którym polu zatrzyma się strzałka na taki temat losują pytanie lub wykonują napisane na kole polecenie. 


Pytanie jest oczywiście czytane nam przez innego zawodnika. Na każdej karcie są dwa zestawy pytań, w każdym zestawie po trzy pytania. Pytanie pierwsze jest za jeden punkt, drugie za dwa punkty, a trzecie za trzy.


Tak więc zawodnik odpowiadający na pytanie musi najpierw zdecydować się za ile punktów chce odpowiadać. Jeśli odpowie prawidłowo, to przesuwa swój pionek do przodu, w zależności od liczby zdobytych punktów, o jedno, dwa lub trzy pola. 


Do wyboru są pytania z następujących dziedzin:

  • Ważne wydarzenia
  • Zabytki
  • Sławni Polacy
  • Elementarz Małego Polaka
  • Legendy
  • Miasta
  • Wielcy Duchem
  • Bohaterowie
  • Przyroda
  • Ciekawostki
  • Poznaj nasz kraj



Poruszamy się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara od pola z numerem 1 do pola z numerem 50 (oznaczającego, że zdobyliśmy 50 punktów). Grę wygrywa oczywiście ta osoba, która pierwsza dotrze do pola 50.

Cała nasza rodzinka świetnie się bawiła (i uczyła) grając w tę grę.

Czy znacie jeszcze inne gry planszowe o typowo polskiej tematyce? Interesują nas szczególnie gry historyczne i geograficzne. Są podobno jeszcze gry "Sławni Polacy" i "Bitwa pod Grunwaldem", ale nie miałam okazji się z nimi zapoznać. Czy znacie je?

Comments

  1. Gra "Piast. Rzut kostką przez polskie dzieje".
    Mamy ją, ale jeszcze nie grałyśmy, więc nic na swoim blogu nie pisałam.
    Widziałam ją tu http://laschejunk.blogspot.com/2014/04/dziecko-na-warsztat-historyczny.html

    ReplyDelete
  2. Jest ich wiele tego samego producenta "Polskie gry planszowe" (http://polskiegryplanszowe.pl). Mam Cracowianę (o zabytkach i ludziach związanych z Krakowem), Bitwa pod Grunwaldem (tu istota jest sama gra logiczna historyczne są jedynie typy wojsk) oraz Afryka - Wielka Podróż Kazika. Gra powstała na podstawie prawdziwej historii polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka. W 1931 roku wyruszył on w pięcioletnią wyprawę, podczas której okrążył kontynent afrykański przemieszczając się prawie wyłącznie za pomocą roweru. Dzieci je lubią cala czwórka - chyba najbardziej Grunwald, ale chyba ze względu na wiek (początki szkoły podstawowej). Z producentami spotkałam się przy okazji prowadzenia plenerowych gier w wersji "maxi". Pozdrawiam Kinga

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziękuję za podpowiedzi. Zaraz posprawdzam co i jak z tymi grami. :-)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale