Skip to main content

Do zobaczenia Tato i Dziadku!





Od tygodnia jesteśmy w Warszawie. Nie jest to radosny powrót. Smutek przepełnia nasze serca. Odszedł ktoś bardzo mi bliski - mój Ukochany Tatuś. Mój Tata był kimś wyjątkowym, jak pewnie każdy tata.

Tata był bardzo wymagający w stosunku do mnie - musiałam zawsze wszystko dobrze robić, nie mogłam popełniać błędów, lenić się, musiałam być dobrze ułożona, umieć zachować się w każdej sytuacji. 


Jednak nie tylko to pamiętam z dzieciństwa - bardzo lubiłam soboty spędzane na długich wycieczkach rowerowych lub spacerach do Wilanowa. Na wyjazdach w zimie w góry Tata pokazywał mi różne konstelacje na rozgwieżdżonym niebie, uczył astronomii. Jednak ani w matematyce, ani w fizyce nie za bardzo umiał mi pomóc, tłumaczenie tak banalnych rzeczy było za trudne dla Niego. Wolał mówić o jonosferze i budowie sztucznych satelitów niż o równaniach drugiego stopnia i prawach Newtona.


A co o Dziadku pamiętają Zosia i Jaś ?

Jaś - Dziadek nauczył mnie grać w szachy. Rozmawiał ze mną o II wojnie światowej. Oglądałem z Dziadkiem wiadomości w telewizji. Za każdym razem jak byłem w Polsce chodziliśmy razem do kina. Dziadek lubił słuchać jak gram na saksofonie. Wiem, że tak jak ja lubił jazz, ale nie zdążyłem już z Nim o tym porozmawiać. 

Zosia - Jak Dziadek był już chory przeprowadziłam z Nim wywiad o Jego dzieciństwie i młodości. Wszystko nagrałam, ale jeszcze nie zedytowałam. Dziadek, tak jak ja, bardzo lubił lody i makarony. Pił też dużo kawy. W niedzielę rano gotował jajka na miękko, a w inne dni na śniadanie zawsze jadł cereal (czyli płatki śniadaniowe). Interesował się technologią i komputerami.




 Już nam Ciebie brakuje!
 



Comments

  1. Z jednej strony współczuję ci, że odszedł, z drugiej zazdroszczę, że żył, że miałaś tak wspaniałego tatę. Mocno przytulę w środę.

    ReplyDelete
  2. Trudno jest żegnać bliskich ... Sciskam cię serdecznie

    ReplyDelete
  3. Mialas cudownego tate, wspolczuje i sciakam!

    ReplyDelete
  4. przepiękne pożegnanie! wspaniały człowiek!

    ReplyDelete
  5. Miałaś szczęście mieć wspaniałego, wykształconego tatę.
    Współczujemy Wam straty bliskiej Wam osoby.
    Sciskamy mocno

    ReplyDelete
  6. Też zazdroszczę takiego Taty. I mogę ciut ciut zrozumieć jak wielką wyrwą w życiu będzie jego brak. Jak dla mnie była śmierć mojej Babci. Współczuję.

    ReplyDelete
  7. Składam wyrazy współczucia. Dokładnie rok temu odeszła moja ukochana Babcia, i tak dzisiaj mi się też na wspominki zebrało.... Ściskam mocno!

    ReplyDelete
  8. Jak dobrze, że dzieci zdążyły dziadka choć trochę poznać! Ja nie zdążyłam z jedną babcią i jednym dziadkiem :( Trzymajcie się ciepło.

    ReplyDelete
  9. Przykro mi, że odszedł Twój Tato. :-( Bardzo współczuję całej Twojej rodzinie. :-( Trzymajcie się ciepło.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Mali Podróżnicy - Lapbook o Włoszech

Kolejny wpis o Włoszech, podsumowujący to czego się z Anią uczyłyśmy. Włochy ... temat rzeka, na pewno jeszcze mamy wiele do przeczytania, obejrzenia, ale na razie to co zrobiłyśmy musi wystarczyć. Gdzie są Włochy? Jaki mają kształt?  Dowiedziałyśmy się jakie zwierzęta żyją jedynie we Włoszech i dlaczego najwięcej zwierząt endemicznych jest na Sardynii. Poznałyśmy również słynne budowle włoskie (i z rozpędu kilka watykańskich). No i oczywiście różne włoskie pyszności. Niektóre z nich często goszczą na naszym stole. Wszystkie te wiadomości (i więcej) zebrałyśmy w lapbooku:    Oto gotowy lapbook: To jeszcze nie wszystko! Pouczyłyśmy sie trochę włoskiego: I poczytałyśmy o włoskich tradycjach bożonarodzeniowych: Odkryłam również dawno nieoglądane DVD interaktywne "Willy Fog w 80 dni dookoła świata". Wiadomości i zadania były dla Ani trochę za trudne - za szybko były czytane, ale filmik bardzo ...