Czytelnia Ani 2

Dopiero dzisiaj zabieram się do przedstawienia książeczek, które czytałam z Anią w zeszłym tygodniu.

Zacznijmy od opowiadań po angielsku.

Fly Away Home

Eve Bunting
ilustracje: Ronald HimlerSmutna historia chłopca i jego taty mieszkających na lotnisku. Życie bezdomnych ludzi jest opisane z punktu widzenia sześciolatka. Chłopiec ma nadzieję, że wkrótce, tak jak ptak, który latał w hali lotniska i któremu w końcu udało się znaleźć uchylone drzwi na świat, im również uda się wkrótce wyrwać z świata ludzi bezdomnych. 


Night Driving

John Coy
ilustracje: Peter McCarty

Ta książeczka również przedstawia tatę i świat widziany oczyma małego chłopca. Tym razem jednak jest to szczęśliwy świat. Chłopiec z tatą jadą nocą po bezdrożach by nad ranem dotrzeć w góry. Jazda samochodem z tatą sprawia chłopcu wiele radości, malec w czasie tej podróży czuje się dorosły i ważny.

The Glorious Flight
Across the Channel with Louis Bleriot
Alice i Martin ProvensenTrzecie opowiadanie o ojcu, tym razem postaci historycznej, Francuz Louis Bleriot (1872-1936). Był on słynnym wynalazcą i lotnikiem, który zafascynowany lataniem poświęcił znaczną część swojej fortuny zgromadzonej dzięki wynalazkowi lamp samochodowych, na konstrukcję maszyn latających. W 1909 jako pierwszy pokonał skonstruowanym przez siebie jednopłatowcem kanał La Manche.


Piggybook
Anthony Browne
Opowiadanie dające do myślenia. Chyba tatusiowie powinni je czytać dzieciom. Poznajemy rodzinę państwa Piggott, w której wszystkim zajmuje się mama. Tata chodzi do pracy, dwaj synowie do szkoły, a mama nie tylko chodzi do pracy, ale również gotuje, sprząta, robi zakupy. Panowie w niczym nie pomagają. Aż pewnego dnia ... mama nie wraca do domu, panowie muszą sami zająć się obowiązkami domowymi. Zupełnie im to nie wychodzi, chodzą głodni, brudni i źli. Gdy mama w końcu wraca do domu tata z synami obiecują poprawę.Kolejne dwie książeczki są po polsku. Większości z Was znane są na pewno opowieści o Martynce:


Martynka poznaje ptaki
Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel Marlier
tekst polski: Wanda ChotomskaNa wycieczce Martynka poznaje różne gatunki ptaków: papugi, żurawie koroniaste, ibisy, trzewikodzioby i inne. Oczywiście nie może obejść się bez przygody, gdy jeden z chłopców, Ludek gubi się w ptasim ogrodzie. Ale jak zawsze wszystko dobrze się kończy.

Martynka zajmuje się dziećmi
Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel Marlier
tekst polski: Wanda ChotomskaMartynka ma ręce pełne roboty - zajmuje się bliźniakami, Ulą i Zulą i ich starszym bratem Alkiem. Dziewczynki nie zawsze są grzeczne i sprawiają Martynce sporo kłopotów. 

Na koniec dwie książeczki po chińsku. Są to jednak tłumaczenia, więc może również dostępne po polsku.

我是”大“老虎
Mama Tiger, Baba Tiger
Juli Mahr
ilustracje: Graham PercyTygrysek uważa, że jest już duży i może wszystko robić sam, może nawet sam wrócić do domu. W drodze powrotnej spotyka dużo innych zwierząt, którym z dumą ogłasza, że jest już dorosły i może wszędzie chodzić sam. Małpy spłatały mu jednak figla i zwabiły na drzewo. Tygrysek umiał wejść na drzewo, ale już nie mógł z niego zejść. I w tej chwili pojawiła się mama tygrysica, która wybawia malca z opresji.


爺爺一定有辦法
Something From Nothing
Phoebe GilmanOd lat jest to jedna z ulubionych książeczek moich dzieci. Opowieść ta jest adaptacją znanej historyjki hebrajskiej. Opowiadanie o dziadku-krawcu, który potrafi każdy skrawek materiału przemienić w coś użytecznego dla swojego wnuka. 

Comments

  1. Piekna kolekcja! My tez uwielbiamy Martynke :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ja mam już dosyć Martynki, bo czytam ją już 3 raz! Ale Ani oczywiście bardzo się podoba i to jest najważniejsze. A i tłumaczenie jest wyśmienite.

      Delete

Post a Comment