Skip to main content

Czytelnia Ani 1

Jak zapowiadałam w poprzednim wpisie, postaram się oddzielnie zapisywać jakie książki w ciągu tygodnia (czasami dwóch) przeczytałam Ani oraz jakie ona sama przeczytała.

W ostatnim tygodniu czytałyśmy głównie ilustrowane książeczki po angielsku. Większość z nich nie była dla mnie nowością, bo czytałam je już wcześniej wiele razy Zosi i Jasiowi.


Seven Silly Eaters 

Mary Ann Hoberman
ilustracje - Marla Frazee



Bardzo śmieszna historyjka o mamie, która dla każdego z siedmiorga dzieci musiała przygotowywać inne jedzenie. Mama była zmęczona ciągłym gotowanie, aż ... pewnego dnia dzieci przez przypadek wymyśliły danie, które smakowało wszystkim.

Edwardo
The Horriblest Boy in the Whole Wide World
John Burningham




Wszyscy uważają, że Edwardo jest bardzo niegrzeczny. Wszyscy na niego narzekają i krzyczą na niego. Któregoś dnia jednak ktoś zauważa pozytywną stronę jego złego zachowania i Edwardo zaczyna się zmieniać. Pomimo iż nie zawsze wszystko mu się udaje i nadal często robi coś dobrego przez przypadek, to ludzie zaczynają go chwalić i widzieć jego dobre strony. Edwardo się zmienia i już nie jest najokropniejszym chłopcem na świecie.

Meerkat Mail
Emily Gravett



Zabawna opowieść o surykatce, która postanawia opuścić rodzinny dom i wszystkich krewnych i wyruszyć na poszukiwanie ciekawszego życia. W czasie podróży odwiedza wielu swoich kuzynów, nigdzie jednak mu się nie podoba. Z każdego odwiedzanego miejsca wysyła do rodziców pocztówki, które wklejone do książki są bardzo ciekawym dodatkiem. W końcu nasz bohater dochodzi do wniosku, że nigdzie nie jest tak dobrze jak w domu, gdzie wszyscy na niego czekają.

Marsupial Sue
John Lithgow
ilustracje - Jack E. Davis



Kolejna książeczka o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Kangurzycy Sue nie podoba się to, że jest kangurem. Wyrusza więc w świat, poznaje wiele innych australijskich zwierząt i próbuje zachowywać się i żyć jak one. Niestety to również jej nie odpowiada. W końcu jednak napotyka grupę walabii (wallabies) i stwierdza, że bycie kangurem wcale nie jest takie złe.

The Man Who Walked Between the Towers
Mordicai Gerstein




Jest to opowieść o słynnym francuskim linoskoczku, Philippe Petit, który w 1974 roku bez zezwolenia przeszedł pomiędzy budowanymi wówczas Twin Towers World Trade Center  w Nowym Roku. Pod koniec opowieści autor wspomina, iż budynków tych już nie ma: "But in memory, as if imprinted on the sky, the towers are still there."

In the Middle of the Night
Kathy Henderson
ilustracje - Jennifer Eachus



Co dzieje się w nocy? Kto w nocy nie śpi i dlaczego? Kto pracuje w nocy? Tego wszystkiego dowiecie się właśnie z tej pięknie ilustrowanej książeczki.

I Love You Forever
Robert Munsch
ilustracje - Anthony Lewis



Czytając tę książeczkę zawsze ... mam łzy w oczach. Jest to przepiękna historia dojrzewania chłopca a jednocześnie starzenia się jego mamy. Mama co wieczór, gdy chłopiec śpi szepcze mu do ucha:

I'll love you forever,
I'll like you for always.
As long as I'm living
My baby you'll be.

Gdy mama jest już schorowana i nie ma sił, syn przychodzi do niej, bierze ją w ramiona i śpiewa tę samą piosenkę:
I'll love you forever,
I'll like you for always.
As long as I'm living
My mother you'll be.

Przepiękna, wzruszająca historia o miłości matki do dziecka.


Ania przeczytała mi następujące książeczki:

Amelia Bedelia Talks Turkey
Herman Parish
ilustracje - Lynn Sweat



Seria książeczek o Amelii Bedelii jest przydatna w rozwijaniu słownictwa, a szczególnie w poznawaniu różnych znaczeń wyrazów brzmiących identycznie lub podobnie (homonimów i homofonów). To opowiadanie było o tym jak Amelia Bedelia pomagała uczniom przygotować przedstawienie na Święto Dziękczynienia.

小黑仔愛做夢
方素珍
ilustracje 王惟慎



Opowiadanie o kreciku, który bardzo lubił marzyć i śnić. Któregoś dnia pan żaba powiedział krecikowi, że nic we śnie nie jest prawdziwe i że to o czym się jedynie marzy nie może przynieść szczęścia. Nie za bardzo zrozumiałam przesłanie tej książki, tym bardziej, że była w niej również mowa o wynoszeniu rzeczy ze snu i pozostawianiu pustych marzeń ...

Takie były nasze zeszłotygodniowe lektury. Zapraszam za tydzień na kolejną porcję książeczek.

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...