Czytelnia Ani 1

Jak zapowiadałam w poprzednim wpisie, postaram się oddzielnie zapisywać jakie książki w ciągu tygodnia (czasami dwóch) przeczytałam Ani oraz jakie ona sama przeczytała.

W ostatnim tygodniu czytałyśmy głównie ilustrowane książeczki po angielsku. Większość z nich nie była dla mnie nowością, bo czytałam je już wcześniej wiele razy Zosi i Jasiowi.


Seven Silly Eaters 

Mary Ann Hoberman
ilustracje - Marla FrazeeBardzo śmieszna historyjka o mamie, która dla każdego z siedmiorga dzieci musiała przygotowywać inne jedzenie. Mama była zmęczona ciągłym gotowanie, aż ... pewnego dnia dzieci przez przypadek wymyśliły danie, które smakowało wszystkim.

Edwardo
The Horriblest Boy in the Whole Wide World
John Burningham
Wszyscy uważają, że Edwardo jest bardzo niegrzeczny. Wszyscy na niego narzekają i krzyczą na niego. Któregoś dnia jednak ktoś zauważa pozytywną stronę jego złego zachowania i Edwardo zaczyna się zmieniać. Pomimo iż nie zawsze wszystko mu się udaje i nadal często robi coś dobrego przez przypadek, to ludzie zaczynają go chwalić i widzieć jego dobre strony. Edwardo się zmienia i już nie jest najokropniejszym chłopcem na świecie.

Meerkat Mail
Emily GravettZabawna opowieść o surykatce, która postanawia opuścić rodzinny dom i wszystkich krewnych i wyruszyć na poszukiwanie ciekawszego życia. W czasie podróży odwiedza wielu swoich kuzynów, nigdzie jednak mu się nie podoba. Z każdego odwiedzanego miejsca wysyła do rodziców pocztówki, które wklejone do książki są bardzo ciekawym dodatkiem. W końcu nasz bohater dochodzi do wniosku, że nigdzie nie jest tak dobrze jak w domu, gdzie wszyscy na niego czekają.

Marsupial Sue
John Lithgow
ilustracje - Jack E. DavisKolejna książeczka o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Kangurzycy Sue nie podoba się to, że jest kangurem. Wyrusza więc w świat, poznaje wiele innych australijskich zwierząt i próbuje zachowywać się i żyć jak one. Niestety to również jej nie odpowiada. W końcu jednak napotyka grupę walabii (wallabies) i stwierdza, że bycie kangurem wcale nie jest takie złe.

The Man Who Walked Between the Towers
Mordicai Gerstein
Jest to opowieść o słynnym francuskim linoskoczku, Philippe Petit, który w 1974 roku bez zezwolenia przeszedł pomiędzy budowanymi wówczas Twin Towers World Trade Center  w Nowym Roku. Pod koniec opowieści autor wspomina, iż budynków tych już nie ma: "But in memory, as if imprinted on the sky, the towers are still there."

In the Middle of the Night
Kathy Henderson
ilustracje - Jennifer EachusCo dzieje się w nocy? Kto w nocy nie śpi i dlaczego? Kto pracuje w nocy? Tego wszystkiego dowiecie się właśnie z tej pięknie ilustrowanej książeczki.

I Love You Forever
Robert Munsch
ilustracje - Anthony LewisCzytając tę książeczkę zawsze ... mam łzy w oczach. Jest to przepiękna historia dojrzewania chłopca a jednocześnie starzenia się jego mamy. Mama co wieczór, gdy chłopiec śpi szepcze mu do ucha:

I'll love you forever,
I'll like you for always.
As long as I'm living
My baby you'll be.

Gdy mama jest już schorowana i nie ma sił, syn przychodzi do niej, bierze ją w ramiona i śpiewa tę samą piosenkę:
I'll love you forever,
I'll like you for always.
As long as I'm living
My mother you'll be.

Przepiękna, wzruszająca historia o miłości matki do dziecka.


Ania przeczytała mi następujące książeczki:

Amelia Bedelia Talks Turkey
Herman Parish
ilustracje - Lynn SweatSeria książeczek o Amelii Bedelii jest przydatna w rozwijaniu słownictwa, a szczególnie w poznawaniu różnych znaczeń wyrazów brzmiących identycznie lub podobnie (homonimów i homofonów). To opowiadanie było o tym jak Amelia Bedelia pomagała uczniom przygotować przedstawienie na Święto Dziękczynienia.

小黑仔愛做夢
方素珍
ilustracje 王惟慎Opowiadanie o kreciku, który bardzo lubił marzyć i śnić. Któregoś dnia pan żaba powiedział krecikowi, że nic we śnie nie jest prawdziwe i że to o czym się jedynie marzy nie może przynieść szczęścia. Nie za bardzo zrozumiałam przesłanie tej książki, tym bardziej, że była w niej również mowa o wynoszeniu rzeczy ze snu i pozostawianiu pustych marzeń ...

Takie były nasze zeszłotygodniowe lektury. Zapraszam za tydzień na kolejną porcję książeczek.

Comments