Dzielenie - Tablica kontrolna Montessori

Ania od jakiegoś czasu uczy się dzielenia. Jak wszystko inne, dzielenie również przychodzi jej szybko i łatwo. 
Ostatnio chciałam sprawdzić czy rzeczywiście nauczyła się już dzielić, więc wyciągnęłam schowaną głęboko tablicę kontrolną Montessori. 


Tablica kontrolna do dzielenia, to właściwie dwie tablice - jedna pusta, a druga z wpisanymi wynikami oraz drewniane kwadratowe żetony z cyframi będącymi wynikami dzielenia (ilorazami) w zakresie 100. 
Górny rząd na tablicy to liczby od 1 do 81, ale tylko te, które dzielą się bez reszty (dzielne). Po lewej stronie są z kolei umieszczone dzielniki od 1 do 9. Dziecko ma za zadanie umieścić żetony na odpowiednich miejscach dzieląc liczby z górnego rzędu przez dzielniki z lewej. Pomocne przy tym są ... dziecięce paluszki.Za pierwszym razem Ania zrobiła jedynie kawałek tablicy, dzielenie do 20.Następnym razem w ruch poszła cała tablica. 
Na początku tablica kontrolna była odwrócona i dopiero po ułożeniu wszystkiego Ania sama mogła sprawdzić czy dobrze wykonała zadanie.
Oczywiście okazało się, że Ania nie ma problemów z dzieleniem w zakresie 100, jednak tablice bardzo się jej podobały, więc możliwe, że dla zabawy wkrótce ponownie je wyciągniemy.

Comments

 1. Maria Montessori to mądra kobieta była! :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oj tak tak. I jej syn również :-) bo to on wymyślił część materiałów matematycznych.

   Delete
  2. O, nie wiedziałam! Chętnie bym poznała bliżej te materiały matematyczne, ale dziecko już duże :-)

   Delete

Post a Comment