Skip to main content

River system - System rzeczny

After reading a short text about rivers, I came up with an idea of making a short project about the river system. At the beginning Ania didn't know almost any "river" vocabulary. That's why I wanted her to learn about rivers in three languages (most of the projects that kids make are trilingual).

Materials:
- poster paper
- paints and paintbrushes
- pencil and black marker
- labels with vocabulary words

Ania przeczytała mi czytankę o rzekach, okazało się, że nie zna wielu słów z tego tekstu - nie wiedziała co to jest źródło, ujście, dopływ. W związku z tym do głowy przyszedł mi pomysł by zrobić trójjęzyczny projekt o systemie rzecznym.

Materiały:
- duża kartka brystolu
- farby i pędzelki
- ołówek i czarny flamaster
- nalepki z podpisami

I helped Ania draw the outline of the river system in pencil.

Naszkicowałam Ani system rzeczny. 


Next Ania used a black marker to trace my pencil lines.

Następnie czarnym flamastrem Ania pociągnęła linie po moim ołówku.



Then it was time to color the picture.

Czas na pomalowanie plakatu.




The colored picture is ready.

Pokolorowany plakat już gotowy.


When Ania was busy coloring I prepared labels for the river system.

Jak Ania malowała ja przygotowałam naklejki z nazwami części systemu rzecznego.



After sticking the labels and drawing a few trees the poster is ready.

Po przyklejeniu podpisów i dorysowaniu drzewek plakat jest gotowy.






Years ago Zosia has also made a similar poster. She used a different technique, but the result was equally interesting.

Wiele lat temu Zosia również zrobiła podobny plakat. Użyła innej techniki, ale rezultat jest równie interesujący.




This project was totally unplanned, I've just came up with the idea while reading a Polish textbook. Looks like this kind of short and simple projects are quite good as the preparations don't take up too much of my time.

Ten projekt był zupełnie niezaplanowany, ot tak mi wpadł do głowy przy okazji czytania Elementarza. Chyba takie szybkie projekty są fajne, bo nie zabierają dużo czasu, wystarczy jeden dzień i wszystko gotowe. 

Comments

  1. Świetnie wyszło! Bardzo nam sie podoba! Pokazałam Zarze i chce zrobić taki sam jak Ania. Szybkie projekty sa bardzo fajne!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lubię, gdy nie muszę przygotowywać zbyt dużo materiałów do projektów. Czasami przygotowanie zajmuje mi kilka dni (lub nawet tygodni) a wykonanie projektu zaledwie godzinkę, dwie.

      Delete
    2. Ha ha ha :) wiem cos o tym :) jeszcze dobrze jak sie dziecku ten projekt podoba bo to tez roznie bywa :)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...