Skip to main content

Tydzień 39 - Półkolonie i basen

W zeszłym tygodniu, od poniedziałku do piątku, Ania była na czymś co po polsku nazywa się chyba półkolonie. Zapisałam ją na te zajęcia tylko dlatego, że były organizowane na osiedlu obok naszego i były bardzo tanie. 
W poniedziałek rano okazało się, że Ania jest najmłodsza. Poza nią było jeszcze ok.10 dziewczynek (wszystkie starsze) i dwóch chłopców. Dzieci miały organizowane różne zajęcia - artystyczne, sportowe, a nawet z gotowania. W czwartek pojechali na całodniową wycieczkę do parku narodowego Yangming Shan, gdzie bawili się w czymś podobnym do parku linowego.

We wtorek poszłam z Jasiem i Anią pierwszy raz tego lata na nasz osiedlowy basen (jest czynny od końca czerwca do września). Spędziliśmy tam chyba 3 godziny. W środę również poszliśmy się pluskać, ale tym razem wykupiłam Ani lekcje pływania. 




Jak więc widzicie niewiele czasu spędziliśmy w domu, a więc lekcji z książkami było mało.

Matematyka
Jedynie jedna strona 😊



Angielski
Trochę więcej zadań, ale Ania robi je szybciutko, więc nie zajęło to Ani dużo czasu. Zadania były między innymi z rozróżniania "reality and fantasy". Ania miała z tym trochę problemów, tzn nie za bardzo potrafiła sama wymyślić nierealne sytuacje.




Przybyła również nowa strona do Zeszytu interaktywnego z gramatyki angielskiej.





Polski
Dwie lekcje z "Czytam ze zrozumieniem" i Ania skończyła tę książeczkę przeznaczoną dla drugoklasistów.



Chiński
Nowa czytanka i struktury zdań. Czytanki chińskie są przeraźliwie nudne i głupie, wszystko o jakiś kwiatkach, ptaszkach, chmurkach i słoneczku - ble!



O Tajwanie
Czytamy książeczkę z zadaniami, którą kupiłam w Muzeum Aborygenów Tajwańskich. Wielu ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć.



Wielkie porządki




W weekend zabrałam się za porządkowanie naszej klasy. Takie generalne porządki robiłam chyba 4 lata temu, gdy Ania doszła do naszej "Babel School". Oczywiście częściej robię mniejsze porządki, zmieniam to czy tamto. Teraz jednak nadszedł czas na odłożenie wielu książek i materiałów i poprzestawianie książek na półkach. 




Książki mamy ułożone tematycznie:

- słowniki chińskie
- słowniki angielskie i wielojęzyczne
- nowe podręczniki czekające na Anię
- fizyka + chemia
- arts and crafts
- geografia
- o zwierzętach
- o roślinach
- historia
- nauka o człowieku
- przyroda Tajwanu
- książki encyklopedyczne
- książeczki Ani do czytania na głos
- religia
- chiński
- podręczniki do jęz. polskiego Jasia
- podręczniki do matematyki Jasia
- książki o samolotach Jasia
- podręczniki Jasia często używane
- podręczniki Ani często używane

W sumie 20 półek. Są jeszcze półki z drugiej strony pokoju z książkami z historii Polski i historii Tajwanu oraz grami komputerowymi. Jest też 6 szafek z różnymi różnościami - materiały plastyczne, stare materiały edukacyjne, które trzymam dla potomności, nowe zeszyty i materiały piśmiennicze. 
Wszystko ma swoje miejsce i tak lubię!

Comments

  1. Cudnie, chcialabym miec miejsce na taki pokój - klase.
    Basen macie świetny!!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nasza "klasa" jest chyba miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Obok jest jeszcze jeden pokój (część living room, ale odgrodzona przesuwanymi drzwiami), w którym są wszystkie puzzles i gry. Tam więc gramy!
      Szkoda, że ten basen jest otwarty tylko w lecie ...

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...