Skip to main content

Czytelnia Ani 4

Tyle książek, tak mało czasu ...
Lektur Ani ciąg dalszy.

The Whales' Song

Dyan Sheldon
ilustracje: Gary Blythe



Piękna poetycka opowieść ukazująca bogactwo otaczającej nas przyrody. Czy wieloryby rzeczywiście śpiewają? Mała Lilly wierzy w to całym sercem i czeka na ten moment z utęsknieniem.

The Sun, the Wind and the Rain

Lisa Westberg Peters
ilustracje: Ted Rand



W dwóch równoległych opowiadaniach przedstawiony został proces powstawania gór. Geologia dla maluchów została tu uproszczona i zilustrowana dla najmłodszych czytelników.

The Year in the City

Kathy Henderson
ilustracje: Paul Howard



Dwanaście miesięcy w mieście opisanych i zilustrowanych w zabawny sposób. Każdy miesiąc jest inny, w każdym dzieje się co innego, inna jest pogoda, ludzie mają inne zajęcia.  O każdej porze roku miasto tętni życiem.


The Woman Who Saved Things

Phyllis Krasilovsky
ilustracje: John Emil Cymerman



Autorka porusza problem dotykający całkiem sporą grupę starszych osób - zbieractwo. Babcia, bohaterka opowiadania, próbuje pozbyć się mnóstwa niepotrzebnych rzeczy przed przyjazdem rodziny syna. Nie udaje się to jej jednak, a po wyjeździe rodziny jeszcze więcej bezużytecznych rzeczy pojawia się w domu.
Opowiadanie to może być dobrą okazją do porozmawiania z dzieckiem o tym co należy trzymać, a czego można się pozbyć i dlaczego.


Paddington and the Grand Tour

Michael Bond
ilustracje: R.W. Alley




Chyba każdy zna książeczki o uroczym misiu Paddingtonie. My mamy ich kilka i Ania zakochała się w misiu z Peru chyba bardziej niż w Kubusiu Puchatku. W tym opowiadaniu Paddington, przez przypadek, występuje w roli przewodnika po Londynie. Zabawna historyjka z, pięknymi jak zawsze ilustracjami.

I po polsku:
Martynka poznaje muzykę

Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel Marlier
tłumaczenie: Wanda Chotomska



Martynka spotyka się z córką koleżanki swojej mamy. Iza gra na wiolonczeli i z radością tłumaczy Martynce tajniki muzyki. Dziadek Izy, również muzyk, odkrywa w Martynce zdolności muzyczne i proponuje jej rodzicom by wysłali ją na zajęcia z muzyki. Martynka od razu zaczyna wyobrażać sobie jaką wspaniałą wiolonczelistką zostanie. 

Comments

  1. A czy mogłabym prosić o filmy, które w tym wieku oglądał Jasio? Brakuje mi bardzo filmów dla chłopców, w których bohater przechodzi jakąś przemianę wewnętrzną, staje się lepszy, silniejszy, trafia na mistrza itd. U nas tylko "Jak wytresować smoka".

    ReplyDelete
    Replies
    1. Szczerze powiedziawszy to dzieciaki prawie nie oglądają filmów. Jedyne filmy, które oglądali to serie Był sobie człowiek, Było sobie życie itd., programy TV publicznej dla dzieci, filmy o sławnych ludziach i przyrodnicze. I to wszystko :-)

      Delete
  2. To jest myśl! Chyba muszę uderzyć w filmy o sławnych ludziach. Jeśli znajdę takie zrozumiałe dla 6-latka. Dzięki:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. My mamy wspaniałą serię angielskojęzyczną, ale wydaną jedynie na Tajwanie. Jest też seriaByli sobie wynalazcy i Byli sobie podróżnicy.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...