Skip to main content

(Polskojęzyczna) Czytelnia Ani 5

Co obecnie czytamy?

Ostatnio zaczęłam czytać Ani Legendy Polskie. Bardzo się jej podobają i ma oczywiście mnóstwo pytań na ich temat...

Legendy Polskie

tekst: Magdalena Grądzka
ilustracje: Grzegorz Szumowski
Zdzisław Byczek
Marek Płoza-Doliński



Lista legend zamieszczonych w tym zbiorze:

  • Wars i Sawa
  • O Hejnale Mariackim
  • Lwy Gdańskie
  • O Halinie Krępiance
  • O Lechu, Czechu i Rusie
  • Piast Kołodziej
  • O Wandzie, co nie chciała Niemca
  • Pan Twardowski
  • Waligóra i Wyrwidąb
  • Kwiat Paproci
  • Jurata, Królowa Bałtyku


Czytam od A do Z

Anna Sójka
ilustracje: Sebastian Person

W książeczce tej można znaleźć krótkie opowiadania, zagadki, wierszyki, jak również proste przepisy kucharskie i propozycje zajęć plastycznych.






A co już przeczytałyśmy?
Martynka i przeprowadzka

Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel Marlier
tłumaczenie: Wanda Chotomska



Tym razem rodzina Martynki przeprowadza się do nowego mieszkania. Martynka jest pełna obaw i niepokoju. Jak będzie wyglądać nowe mieszkanie. Czy będzie tam miała koleżanki? Dzieci pomagają w pakowaniu i rozpakowywaniu, gdy Wąsatek nagle znika. Gdzie się schował? By się dowiedzieć, zaglądnijcie do książeczki.


Martynka i 40 kuchcików

Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel Marlier
tłumaczenie: Wanda Chotomska



Martynka i Ludek biorą udział w zajęciach z gotowania. Zanim przystąpią do nauki pieczenia, poznają zapachy i smaki różnych przypraw, w ogrodzie wybierają potrzebne im warzywa. Na koniec robią chleb, zupę i pyszne torty. Ileż radości sprawia dzieciom praca w kuchni!

Martynka i wielkie sprzątanie

Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel Marlier
tłumaczenie: Wanda Chotomska



Ilustracje w tej części Martynki zabierają nas w lata 60-te ostatniego stulecia. 😊
Martynka i Janek sprzątają mieszkanie by zrobić mamie urodzinową niespodziankę. Dzieci nie tylko odkurzają, ale również robią pranie, czyszczą buty i przygotowują obiad i deser. Oczywiście nie wszystko im się udaje, ale zabawę mają przednią!

Comments

  1. Replies
    1. Ja mam szczerze dosyć Martynki, bo czytałam już ją tyle razy, że znam ją prawie na pamięć, ale ... Ania ją kocha :-)

      Delete
  2. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Mali Podróżnicy - Lapbook o Włoszech

Kolejny wpis o Włoszech, podsumowujący to czego się z Anią uczyłyśmy. Włochy ... temat rzeka, na pewno jeszcze mamy wiele do przeczytania, obejrzenia, ale na razie to co zrobiłyśmy musi wystarczyć. Gdzie są Włochy? Jaki mają kształt?  Dowiedziałyśmy się jakie zwierzęta żyją jedynie we Włoszech i dlaczego najwięcej zwierząt endemicznych jest na Sardynii. Poznałyśmy również słynne budowle włoskie (i z rozpędu kilka watykańskich). No i oczywiście różne włoskie pyszności. Niektóre z nich często goszczą na naszym stole. Wszystkie te wiadomości (i więcej) zebrałyśmy w lapbooku:    Oto gotowy lapbook: To jeszcze nie wszystko! Pouczyłyśmy sie trochę włoskiego: I poczytałyśmy o włoskich tradycjach bożonarodzeniowych: Odkryłam również dawno nieoglądane DVD interaktywne "Willy Fog w 80 dni dookoła świata". Wiadomości i zadania były dla Ani trochę za trudne - za szybko były czytane, ale filmik bardzo ...