Skip to main content

Tydzień 38 - A gdzie wakacje?

W zeszłym tygodniu w końcu udało nam się pójść do muzeum. Jaś wybrał Muzeum Aborygenów Tajwańskich. Znajduje się ono na drugim końcu miasta, więc nasza wyprawa zajęła prawie cały dzień, bo jak już się znaleźliśmy tak daleko, to zahaczyliśmy również o Decathlon i o dużą angielskojęzyczną księgarnię.




Zaczęłam z Anią tworzyć tzw interaktywny zeszyt (interactive notebook) z gramatyki. Jak na razie są to jedynie początki, trzy strony:




A jakie lekcje w zeszłym tygodniu Ania zrobiła?

Matematyka
Zadania z treścią z dodawania i mnożenia, dodawanie w słupku więcej niż dwóch liczb. Zauważyłam, że Ania chce szybko obliczać i przez to zaczyna robić błędy, których dawniej nie robiła. 


Ania zrobiła również sporo ćwiczeń ze statystyki (?) , tabelki, wykresy danych i ich analiza.


Polski
Po dłuższej przerwie wróciłyśmy do książki "Czytam ze zrozumieniem". Tym razem Ania nie miała żadnych problemów z odpowiedziami na zadane w niej pytania do tekstów.


Angielski
Ćwiczenie pisma i poszerzanie słownictwa.


Rodzaje zdań, rzeczowniki własne (proper) i pospolite (common).


Ania skończyła również czytać na głos czytanki z Phono-Graphix.


Chinese
Zaczęłyśmy dopiero siódmą lekcję z podręcznika szkolnego ... dzieci w szkole skończyły już wszystkie 14 lekcji 😉





No i to chyba wszystko ...
Nadchodzący tydzień będzie ciekawy, Ania po raz pierwszy weźmie udział w pół koloniach. Ciekawa jestem jak będzie się jej podobać.

Comments

  1. Statystyka???!!! Wow!!!
    Nigdy nie widziałam nic o tym interaktywnym zeszycie. Musze poszukać.

    Zara chce w tym roku brać udział w półkoloniach sportowych. Chciała już w zeszłym roku, ale mieliśmy zaplanowane wyjazdy.
    Od kiedy do kiedy dzieci maja w szkole wakacje?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Interactive notebooks, to trochę jak lapbooks, tylko że w zeszycie, a więc łatwiej dokładać/dopisywać różne wiadomości. My zrobimy na oddzielnych kartkach, które później włożymy do foldera.
      Wakacje tutaj, tak jak w Polsce, od lipca do września, ale ... tylko w podstawówce. W gimnazjum wymaga się od uczniów by w wakacje co najmniej przez 4 tyg brali udział w zajęciach szkolnych, a w liceum mają wolne tylko przez 2 tyg.!

      Delete
  2. Byli (są?) Aborygeni Tajwańscy? Mają coś wspólnego z australijskimi? No własnie - a jak u was będzie w wakacje:)?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Na Tajwanie jest 16 szczepów aborygeńskich. Wywodzą się oni z ludów polinezyjskich. Niedługo napiszę więcej i o muzeum i o aborygenach.
      My właściwie nigdy wakacji jako takich nie mamy, tzn dzieci mają różne obozy, kolonie, wyjazdy, dodatkowe zajęcia, których więcej jest organizowanych w lecie, ale pomiędzy tymi zajęciami, gdy są w domu, to nadal robimy lekcje. Oczywiście w lecie częściej chodzimy na basen czy spotykamy się ze znajomymi.
      A Wy gdzie się w lecie wybieracie?

      Delete
    2. W dzicz jak zwykle. Las, jezioro, Homo sapiens w mniejszości, kleszcze liczniej, dużo drzew iglastych, jagody, cisza, świeże powietrze, mleko od krowy, która przeżuwa za płotem. Już się nie mogę doczekać:) Uszczęśliwiamy też Dziadków.

      Delete
  3. Ciekawy wpis ;)Ja też zaczynam uczyć się chińskiego!

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...