Czytelnia Ani 3

Z przyjemnością czytam z Anią książeczki, które od lat stoją na półkach nieruszone. Większość z nich kupiłam jeszcze w UK gdy Zosia była mała, część już na Tajwanie, gdy czytałam Jasiowi. Przez co najmniej 7-8 lat stały one na półkach u Jasia w pokoju i czekały na Anię. Teraz wracam do nich i odkrywam je z Anią na nowo.
Zapraszam również Was do poznania niektórych z nich.

How I Learned Geography

Uri Shulevitz
Autor tego wzruszającego opowiadania urodził się w Warszawie. Gdy wybuchła wojna miał 4 lata i rodzina jego uciekła z okupowanej Polski do Związku Radzieckiego, do Kazachstanu. A po wojnie, w 1947 roku, dostała się do Francji a następnie do Izraela. W 1959 roku Uri Schulevitz przeprowadził się do USA. Opowieść, którą opisuje miała miejsce na początku jego pobytu w Kazachstanie, a mapy i inne rysunki są jego autorstwa. 


Who is the World for?

Tom Pow
ilustracje: Robert IngpenZwierzęta dookoła świata zadają swoim rodzicom pytanie - dla kogo jest ten świat. W domu, mały chłopiec również pyta się o to swojego taty. Każdy dostaję tę samą odpowiedź, że ten piękny świat jest specjalnie dla niego. Śliczne ilustracje dopełniają tę piękną opowieść.


The Snow Bear

Liliana Stafford
ilustracje: Lambert DavisPewnej jesieni młody niedźwiedź polarny, którego matka została zabita, pojawia się w miasteczku. Eskimoski chłopiec, Bruun, nie mogąc patrzeć na uwięzionego i wygłodzonego niedźwiedzia zaczyna go potajemnie karmić. Tak nawiązuje się głęboka przyjaźń pomiędzy chłopcem a misiem. Gdy w zimie niedźwiedź zostaje wypuszczony na wolność, chłopiec wraz z nim opuszcza miasteczko. Bruun przetrwał zimę w bliskości niedźwiedzia i odnaleziony przez myśliwych niechętnie wrócił do domu. Jego przywiązanie do niedźwiedzia trwało wiele lat, aż do śmierci zwierzęcia. 
Czytając tę opowieść poznajemy siłę miłości, jaką człowiek może darzyć dzikie zwierzę i jak to zwierzę może odwdzięczyć się człowiekowi.


The Cat in the Hat

Dr. SeussO ile wiem, że książki Dr. Seuss zostały przetłumaczone na język polski, ciekawa jednak jestem czy są równie zabawne jak po polsku. My mamy również film Cat in the Hat i chyba niedługo dam go Ani do obejrzenia. Historyjka dwójki dzieci i kota psotnika chyba się wszystkim dzieciom bardzo podoba.

One Fish, Two Fish, Red Fish, Blue Fish

Dr. SeussTo jest z pewnością mój ulubiony wierszyk Dr. Seuss. Jest on zupełnie absurdalny i niedorzeczny, ale jednocześnie genialny w swojej prostocie.

Nie mogło zabraknąć Martynek 😉 (Sama nie wiem ile mamy tych książeczek!)

Martynka jest chora

Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel MarlierTytuł mówi sam za siebie, Martynka jest chora. Była nieodpowiednio ubrana na zabawę w śniegu i nabawiła się zapalenia oskrzeli, czyli opowiadanie z morałem.


Martynka i Dzień Mamy

Gilbert Delahaye
ilustracje: Marcel MarlierZbliża się Dzień Matki i Martynka z Jasiem przygotowują prezenty dla mamy. Pomaga im w tym dziadek. Dzieci nauczyły się robić batik, a dziadek zreperował stary zegar z kukułką. Oba prezenty bardzo się mamie podobały.

Na koniec dwie książeczki po chińsku, przeczytane na głos przez Anię.

我愛玩

林芳萍
ilustracje: 劉宗慧Tytuł książeczki po polsku znaczy  "Kocham się bawić". Jest to zbiór krótkich śmiesznych wierszyków o tradycyjnych zabawach i zabawkach. Jest i o puszczaniu kaczek na wodzie, i o zabawie w zośkę, o puszczaniu baniek i oglądaniu obłoków.

天父
God

張蓬潔Zabawna książeczka o Bogu, jaki Bóg naprawdę jest.


Comments