Skip to main content

二二八 28 lutego

1947 rok 
miesiąc luty
28 dzień
Wydarzenia tego dnia na zawsze przeszły do historii Tajwanu. Przez wiele lat starano się wymazać je z pamięci Tajwańczyków, z książek, podręczników. Nie można było głośno mówić o tym co się stało tamtego dnia i do czego doprowadziły tamte wydarzenia. Nikt nie wie ile dokładnie osób straciło życie, ile rodzin ucierpiało. Po dzień dzisiejszy liczby te nie są znane.


Co się tego dnia wydarzyło?
Od 1895 Tajwanem rządziła Japonia, ale jak wszyscy wiedzą Japonia przegrała wojnę i musiała zrzec się Tajwanu. W 1945 roku, czyli jeszcze przed 1949 roku, kiedy to pokonany przez komunistów nacjonalistyczny rząd Republiki Chińskiej uciekł na Tajwan, nacjonaliści chińscy - Kuomindang 國民黨 (KMT) - zaczęli sprawować władzę na wyspie.
Natychmiast wprowadzili politykę opresyjną w stosunku do Japończyków i Tajwańczyków. Prawie z dnia na dzień język chiński (mandaryński) stał się językiem urzędowym na wyspie. Wszystkie urzędy zostały obsadzone przez Kuomintangowców. Japończycy zostałi wysiedleni do Japonii, ich dobra (fabryki, kopalnie, domy) zostały przejęte przez nacjonalistów. Ludność tajwańska była poniżana i dyskryminowana. Korupcja oraz brutalność policji dodatkowo zaogniały sytuację na Tajwanie. Potrzeba było tylko zapalnika by Tajwańczycy wystąpili przeciwko KMT. 

27 lutego 1947 roku urzędnicy z Biura Monopolu Tytoniowego ciężko pobili kobietę nielegalnie sprzedającą papierosy. Wywołało to wzburzenie tłumu, który ruszył przeciwko urzędnikom i policji. Policja otworzyła ogień zabijając jedną osobę i raniąc wiele innych.
28 lutego tłum demonstrantów, domagający się aresztowania osób odpowiedzialnych za strzelaninę, ruszył pod siedzibę władz. Niestety zamiast porozumienia, demonstranci spotkali się z żandarmerią i policją, która zaczęła do nich strzelać. 
Rozruchy objęły całą wyspę. Na Tajwanie został wprowadzony stan wyjątkowy.
Tajwańczycy zdobyli broń z magazynów wojskowych. Wojsko dostało rozkaz rozprawienia się ze zbuntowaną ludnością. Brutalność wojska i policji nie miała granic - tysiące ludzi zostało rozstrzelanych, często w masowych egzekucjach, bez sądu. W ciągu kilku miesięcy zginęło 30 000 ludzi! Ciał/prochów wielu z nich nadal nie odnaleziono.
Rozpoczął się okres białego terroru na wyspie 白色恐怖. Ludność tajwańska była mordowana, torturowana, zastraszana, więziona. 
Nacjonaliści zdominowali wszystkie dziedziny życia publicznego - gospodarkę, szkolnictwo, media, kulturę. W szkołach na wiele dekad zaprzestano nauczania historii i literatury tajwańskiej. 
Wszystko to doprowadziło do trwałego, trwającego po dzień dzisiejszy, podziału ludności zamieszkującej Tajwan: ludność przybyła z Chin na Tajwan nazywana jest ludnością "zewnętrzną" 外省人 w przeciwieństwie do ludności "tutejszej" 本省人.

Tyle historii, jeśli kogoś zainteresowała hostoria Tajwanu, to wujek Google na pewno pomoże w jej bliższym poznaniu.

Wczoraj (28.02.2016 r.) była 69 rocznica wydarzeń z 28 lutego. W związku z tym po Mszy wybraliśmy się do Narodowego Muzeum Pamięci 228,  二二八國家紀念館 (National 228 Memorial Museum).




Zdjęcia mówią same za siebie

Za tą ścianą jest schowek,
 w którym przez 17 lat ukrywał się Shih Ju-Chen


Zdjęcia rodzin osób zamordowanych

Po wizycie w muzeum przeszliśmy się w kierunku 228 Peace Memorial Park 二二八和平紀念公園, gdzie również odbywały się obchody rocznicy wydarzeń z 28 lutego. 

Po drodze przeszliśmy obok memoriału poświęconego ofiarom białego terroru na Tajwanie:


W Parku 228 nie chcieliśmy przeciskać się przez tłumy i być poddanymi przeszukiwaniom by wysłuchać przyszłej Pani Prezydent Tsai Ying-wen, więc tylko przeszliśmy się po parku.

228 Memoriał

Historia... niech się nie powtarza.

Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.