Skip to main content

Odejmowanie z Małymi Belkami Numeryczymi

Po tym jak Ania opanowała dodawanie w zakresie 10, nadszedł czas na wprowadzenie odejmowania. Tym razem również skorzystałam z matematycznych pomocy montessoriańskich - Małych Belek Numerycznych (TUTAJ pisałam o wprowadzeniu tego materiału, a TUTAJ o dodawaniu przy pomocy belek).

Przygotowałam Ani zadania do rozwiązania:


 Ania ułożyła dwa zestawy belek na stoliku. Z lewego zestawu brała belkę odpowiadającą odjemnej, a z prawego odpowiadającą odjemnikowi. Układając jedną belkę pod drugą Ania porównywała ich długości i obliczała o ile dłuższa jest górna belka od dolnej. W ten sposób otrzymywała wynik odejmowania, czyli różnicę.





Ani bardzo spodobało się odejmowanie i praca z Małymi Belkami Numerycznymi. W ciągu dwóch dni zrobiła wszystkie zadania i poprosiła o zrobienie jej książeczki z rozwiązanymi zadaniami.





Comments

  1. Cześć. Proszę napisz jak to robisz, że Twoje dzieci takie chętne do nauki i dumne z wykonanej pracy. Moja nie chce ćwiczyć czytania i nie wiem jak ją zachęcić. Pozdrawiam Agata

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ania naprawdę bardzo lubio wszelkie lekcje, pisanie, rysowanie, rozwiązywanie zadań, pracę z materiałami montessoriańskimi. Wszystko ją pociąga i interesuje. Jeśli ma do wyboru zabawę (gry, puzzle, lalki, misie, klocki ...) i lekcje, to zawsze wybierze lekcje. :-)
      Sądzę, że widząc jak starsze rodzeństwo, a w szczególności brat, pisze lekcje ona tez chce robić to samo. Jasiek taki nie był. Końmi trzeba było zaciągać go do pracy. Teraz też jeśli tylko nie patrzę, to rzuca książki w kąt.
      Każde dziecko jest inne i do każdego trzeba dostosować sposób nauczania. Jaś bardzo późno nauczył się czytać (9 lat), wcześniej w ogóle nie był zainteresowany czytaniem. Teraz też woli gdy ja mu czytam, a ma już prawie 13 lat. Jak był mały próbowałam wielu sposobów by go zachęcić do nauki czytania i nic nie działało. Po prostu musiał nadejść odpowiedni czas, on sam musiał być gotowy. Ania juz teraz sama czyta łatwe książeczki.
      Cieszę się, że mogę dzieci uczyć w domu, bo wiem, że Jasiek w szkole miałby problemy, a z kolei Zosia z Anią nudziłyby się przeraźliwie.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.