Shisanhang Museum of Archeology 十三行博物館

This week history lesson took place in Shisanhang Museum of Archeology 十三行博物館 in Bali District of New Taipei City. I am not going to write much about the museum in English as all of the information can be found on museum's website. I am going to switch to Polish for my Polish readers as there is absolutely no information about Taiwanese museums in my mother tongue.


W tym tygodniu lekcję historii Tajwanu przeprowadziłam w muzeum archeologicznym, które znajduje się w Bali 巴里, w New Taipei City 新北市.

Na Tajwanie jest sporo stanowisk archeologicznych. Są one porozrzucane po całej wyspie, od północy do południa. W latach 60-tych ubiegłego stulecia rozpoczęto prace archeologiczne na północy Tajwanu, w pobliżu Taipei. Odkryto tam artefakty sprzed ok. 1800 lat.
Droga do zachowania stanowiska archeologicznego nr 13 w Bali nie była łatwa. W latach 80-tych na jego miejscu miała zostać wybudowana oczyszczalnia ścieków. Na szczęście dzięki licznym protestom archeologów i ludności, udało się zachować fragment wykopalisk i na jego miejscu wybudować muzeum archeologiczne. Muzeum Archeologiczne Shisanhang zostało otwarte w kwietniu 2004 roku.
Budynek muzeum ma bardzo ciekawą architekturę, odzwierciedla ona przybycie osadników z kontynentu na wyspę. Można doszukać się w niej fal morskich i statków.Ze szczytu schodów można podziwiać widok na park rozciągający się za muzeum. (O parku, a właściwie dwóch parkach napiszę w oddzielnym wpisie.)A co można zobaczyć w środku muzeum?
Poza artefaktami sprzed ponad 1000 lat, można przejść się tzw. Mostem Czasu .  Idąc nim można wysłuchać (niestety audio jest jedynie w języku chińskim) opowieści jak ludzie żyli  i czym się zajmowali w epoce żelaza (ok. roku 400 n.e.). Jednocześnie podświetlane są odpowiednie części wystawy.Część wystawy jest poświęcona historii Bali. Miejscowość ta przeżywała okres rozkwitu za panowania dynastii Qing, pod koniec XVII w., kiedy to nastąpiła rozbudowa portu w Bali. W połowie XVIII w., ze względu na zbyt szybką akumulację osadu przy wybrzeżu port zaczął podupadać. Linia brzegowa przesuwała się w głąb cieśniny.


Na makietach przedstawione zostały również zajęcia ówczesnych mieszkańców okolic Bali:Nie mogło także zabraknąć "wykopalisk":
Sporą część muzeum zajmują gry edukacyjne dla dzieci w różnym wieku. Różnorodność gier jest naprawdę olbrzymia - od zwyczajnych układanek, przez układanie szkieletu ludzkiego do odkrywania dotykiem dziwnych przedmiotów, są gry zręcznościowe jak i komputerowe.Jest również miejsce, gdzie można zrobić zdjęcia, wyglądające jak w 3D:Zwiedzając tymczasową wystawę dowiedzieliśmy się jak wyrabiana jest laka i jakie są jej rodzaje.
Dzieciom najbardziej jednak podobała się wystawa tymczasowa o archeologii podmorskiej. Poza "zwykłymi muzealnymi eksponatami" można było również przenieść się w podwodny świat za pomocą "virtual reality".


Podsumowując- wyprawa do muzeum archeologicznego była bardzo udana. Bardzo nam było miło, że dołączył do nas syn sąsiadów z RPA/Namibii (również uczony w domu).Comments