Geografia Polski - projekt wakacyjny

 Wakacje ... czas wolny od nauki. Nie w naszej szkole domowej! Nigdy nie mieliśmy podziału na wakacje, ferie, święta i dni szkolne. Uczymy się wtedy kiedy jesteśmy w domu i gdy jesteśmy poza nim. W lecie może trochę spowalniamy tempo, ale nie do końca. Co roku w lipcu-sierpniu dzieci wyjeżdżają na obozy lub mają inne dodatkowe zajęcia, ale jak tylko są w domu, to staramy się mieć lekcje.

W tym roku postanowiłam poświęcić czas wakacyjny (jeden dzień w tygodniu) na zrobienie z Jasiem i jego koleżanką projektu o Polsce. Plany były bardzo rozwinięte - mieliśmy pouczyć się o geografii, świętach i zwyczajach, historii, sławnych ludziach itp.

Ale ...

Zabrakło nam czasu i zrobiliśmy jedynie część geograficzną. Reszta musi poczekać na następne wakacje lub ferie.

Na pierwszych zajęciach opowiedziałam Jasiowi i Wiki o czym będziemy się uczyć. Powiedziałam im, że forma tego projektu jest dowolna, ale jednocześnie pokazałam (szczególnie Wiki, która wcześniej nie robiła tego typu projektów) różne wcześniejsze prace Zosi i Jasia. Stanęło na tym, że oboje zrobią swego typu lapbooki, każdy swój.

Co tydzień Jaś i Wiki uczyli się o różnych tematach związanych z geografią Polski. Rozmawialiśmy o parkach narodowych, ważniejszych miastach i ich zabytkach, ukształtowaniu terenu i krainach geograficznych.

Tak oto wyglądała praca Jasia i Wiki:

Cała trójka przy pracy.

Jaś przygotowuje flagi państw ościennych.

Herby większych miast należy nie tylko pokolorować,
ale i podpisać.

Książeczki z symbolami parków narodowych.

Jaś podpisuje parki narodowe na mapie konturowej.

Wiki szuka nazw pasm górskich.

Bardzo dużo czasu zajmowało wymyślenie i przygotowanie odpowiednich "książeczek" do lapbooka. Sporo też było kolorowania. Jednak warto było poświęcić ten czas, bo końcowy wynik jest naprawdę ciekawy.

Przed przyklejeniem wszystkich materiałów, należało je dokładnie rozmieścić, a nie było to takie proste. Jaś wybrał ukazanie wszystkich wiadomości w formie plakatu:


A Wiki w formie bardziej tradycyjnego lapbooka (składanego foldera):


A oto i zdjęcia już ukończonego plakato-lapbooka Jasia:

Na mapie konturowej zaznaczone zostały
 główne rzeki, pasma górskie i jeziora.

Parki Narodowe podzielone zostały na 4 typy,
 w każdej książeczce jest naklejka
przedstawiająca symbol danego parku.

Państwa graniczące z Polską Jaś pokolorował
 barwami flag każdego z nich.

Pod pokolorowanymi flagami znajdują się
nazwy państw i stolic sąsiadujących z Polską.

Po obu stronach plakatu Jaś umieścił książeczki ze zdjęciami zabytków miast polskich:A to książeczki-harmonijki z herbami większych miast.

Na mapce zaznaczone są liczbami krainy geograficzne Polski,
a z boków i pod spodem odpowiadające im nazwy krain.Plakat już gotowy:A czy Wasze dzieci uczą się o Polsce? Macie jakieś projekty do pokazania? Czekam na linki :-)

Comments

 1. Pieknie! Od września bedziemy brały udział w projekcie blogowym o Polsce, może się przyłaczycie?

  ReplyDelete
  Replies
  1. A kto organizuje? Podaj proszę namiary bym się rozeznała.
   Choć szczerze powiedziawszy Jasiek ma już trochę dosyć nauki o Polsce :-) bo cały czas wałkujemy nie tylko geografię, ale i literaturę, historię (tego akurat nie ma dosyć), tradycje :-)
   Ale kto wie? Może z Anią?

   Delete
  2. Anna Górska, http://madre-dzieci.blogspot.com/2016/08/nasza-polska-projekt.html
   Wrzesień to jakbyście już sami zrobili. :)

   Delete
 2. Witam u nas temat Polski był w zeszłym roku szkolnym, tak wygląda to co stworzyłyśmy: http://kolorowezabawy.blogspot.dk/2016/03/lapbook-polska.html pewnie do niego powrócimy aby rozbudować naszego lapbooka. Podziwiam Waszego bloga i często zaglądam, pozdrowionka z Kopenhagi.

  ReplyDelete

Post a Comment