Skip to main content

Zamek Matsumoto - Kruczy Zamek

W czasie naszego miesięcznego pobytu w Japonii jedynie raz udało nam się zamienić buty narciarskie na turystyczne i trochę pozwiedzać. 
Niełatwo jest bez znajomości języka i samochodu poruszać się po małych mieścinach japońskich. Dlatego by coś zobaczyć musieliśmy czekać aż Zosia i Perry będą mieć wolne. Ten jeden wolny dzień wykorzystaliśmy w pełni - od rana do nocy. Wybraliśmy się na przejażdżkę do Matsumoto by zwiedzić zamek, będący jednym z narodowych skarbów Japonii. 
Zamek Matsumoto często jest nazywany Zamkiem Kruczym ze względu na czarny kolor zewnętrznych ścian (jedyny tego typu zamek w Japonii).


Historia zamku sięga początku XVI wieku. Jest to zamek typu hirajiro, czyli zamek wybudowany na równinie. Otacza go fosa. 


Obecnie dookoła jest park, dawniej na miejscu parku stało więcej budynków mieszkalnych.






Ciekawostką jest liczba pięter zamku - z zewnątrz wydaje się, że jest ich pięć, jednak wewnątrz pięter jest sześć! Niewidoczne z zewnątrz trzecie piętro nie ma okien i dlatego było to najbezpieczniejsze miejsce w zamku. Właśnie tutaj wojownicy odpoczywali w czasie walk.


Zamek był siedzibą 23 pokoleń z 6 rodów daimyo (japońskich rodów panów feudalnych). W czasie Restauracji Meiji (1868) prawie doszło do zburzenia zamku, zgodnie z przekonaniem iż wszystkie relikty z przeszłości powinny być zniszczone. Jednak dzięki wpływowemu mieszkańcowi Matsumoto nie doszło do tego. Ryoza Ichikawa odkupił zamek i rozpoczął jego powolną odbudowę. Prace remontowe trwały do 1913 roku. 


Z okien zamku roztacza się widok na miasteczko Matsumoto:



Do zamku prowadzi kilka bram:




Na dziedzińcu można spotkać Japonki w tradycyjnych kimonach:


Na koniec moje ulubione zdjęcie:



Comments

  1. Chciałabym zobaczyć takie miejsca "na żywo" :)

    ReplyDelete
  2. Bardzo ciekawa relacja. Masz rację ostatnie zdjęcie jest super ☺

    ReplyDelete
  3. Bardzo ciekawa relacja. Masz rację ostatnie zdjęcie jest super ☺

    ReplyDelete
  4. Zamek piękny!!! Wszystko takie egzotyczne ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Zamki japońskie są tak bardzo różne od tych "naszych" europejskich :-)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.