Święto przypadające 1 stycznia nazywa się Shōgatsu (lub O'Shōgatsu, 正月). Czytałyśmy o nim w poniższej książce:
O północy 31 grudnia w świątyniach buddyjskich i szintoistycznych chramach w całej Japonii bije się 108 razy w dzwon (除 夜 の 鐘, joyanokane). Symbolizuje to 108 ludzkich grzechów w wierze buddyjskiej i chęć pozbycia się 108 ziemskich pragnień każdego Japończyka.
W Nowy Rok Japończycy składają sobie nawzajem życzenia, a także delektują się specjalnie przygotowanymi na ten dzień potrawami. Jedzenie odgrywa ogromną rolę w obchodach Nowego Roku. Japończycy jedzą specjalne potrawy zwane osechi ryori, które są podawane w kilkuwarstwowych pudełkach zwanych jubako. Tradycją jest także spożywanie mochi (ciastek z kleistego ryżu).
Inne tradycje związane z obchodami Nowego Roku w Japonii są związane z grami i zabawami.
W Japonii, podobnie jak na Tajwanie, każdy rok otrzymuje nazwę zwierzęcia wg kolejnych znaków zodiaku (których jest dwanaście). Jednak w Japonii rok zodiakalny rozpoczyna się wraz z 1 stycznia, a na Tajwanie pierwszego dnia Chińskiego Nowego Roku.
W styczniu mają miejsce obchody innych tradycyjnych ceremonii i zwyczajów:
Oto druga książka, z której również dowiedziałyśmy się co nie co o obchodach Nowego Roku w Japonii:
Rok temu na początku stycznia odwiedziłam jeden z chramów szintoistycznych, o tej wizycie i innych tradycjach noworocznych można poczytać TUTAJ.
I na koniec życzymy wszystkim:
Akemashite omedetou あけましておめでとう
Comments
Post a Comment