Świątynia Hotaka w Azumino

W prefekturze Nagano 長野, godzinę drogi na południowy-zachód od samego Nagano znajduje się miasteczko - Azumino 安曇野市.
Ciekawa jest etymologia słowa Azumino - to połączenie dwóch słów: Azumi i no. Azumi pochodzi od ludu Azumi, który w starożytności przeniósł się na no, czyli na równiny. Lud Azumi początkowo zamieszkiwał północną część wyspy Kiusiu i był znany z rybołówstwa i żeglugi. Azumino można więc przetłumaczyć jako "ludzie morza żyjący na równinach". Powód, dla którego żeglarze migrowali do górskiego regionu, pozostaje tajemnicą.Miasteczko Azumino znane jest przede wszystkim ze świątyni shintoistycznej - Hotaka 穂高神社. W świątyni tej czczony jest najważniejszy bóg japońskich Alp północnych, dlatego też wielu turystów przybywa tam, by modlić się o bezpieczeństwo podczas wycieczek górskich. Co ciekawsze, bóg ten był pierwotnie morskim bogiem ludu Azumi. Tak więc bóg świątyni Hotaka jest jedynym morskim bogiem w Japonii, który chroni ludzi w górach. Dlatego też dookoła świątyni można zauważyć sporo rzeźb o tematyce morskiej  .


Hotaka zwiedzałam w pierwszych dniach stycznia, kiedy to wielu Japończyków odwiedza świątynie by złożyć bóstwom życzenia noworoczne i poprosić je o opiekę w nowym roku.  Często po Nowym Roku przed bardziej znanymi świątyniami ustawiają się długie kolejki. Tak też było przed świątynią Hotaka.

Pierwsza wizyta w Nowym Roku w świątyni Shinto nazywa się hatsumōde 初 詣. W czasie tej wizyty kupowane są nowe amulety (omamori), a stare omamori są zwracane do świątyni w celu spalenia.Podczas hatsumōde kupuje się również wróżby zwane o-mikuji 御神籤 . Jeśli wróżba nie jest najlepsza, przepowiada coś niemiłego, to można ją przywiązać do drzewa rosnącego na terenie chramu lub w innym przeznaczonym do tego miejscu, w nadziei że przepowiednia się nie spełni. O-mikuji szczegółowo określa i podpowiada jak powinniśmy się zachować podczas nowego roku w różnych dziedzinach życia, np w pracy czy też w związku.Na terenie świątyni rośnie wielki 500-letni cypr, którego dotknięcie ma podobno uzdrawiającą moc.

W pobliżu głównego budynku świątynnego znajduje się wiele bocznych, małych świątyń, czy też kapliczek.
W pobliżu świątyni są rozstawione stoiska z jedzeniem i tradycyjnymi noworocznymi pamiątkami. Jest również ognisko, przy którym można się ogrzać.

Na koniec ciekawostka - lalki daruma reprezentujące Bodhidharmę, legendarnego założyciela buddyzmu Zen. Nie mają one ani rąk ani nóg, ponieważ zgodnie z legendą zanikły one w czasie 9 lat ciągłej medytacji i nie mają również powiek, ponieważ Bodhidharma sam sobie je odciął, starając się nie zasnąć.
Lalka daruma jest wyjątkowym talizmanem i każda lalka spełnia tylko jedno życzenie - gdy się czegoś chce, rysuje się lalce jedno oko i stawia się ją w widocznym miejscu, by ciągle przypominała o spełnieniu tego pragnienia. Po spełnieniu życzenia dorysowuje się  drugie oko. By spełniło się następne życzenie, należy kupić następną lalkę daruma!W świątyni Hokata co roku organizowanych jest kilka ważnych i widowiskowych festiwali:

  • 17 marca ma miejsce mający ponad 500-letnią tradycję festiwal Obisha Matsuri. W czasie tego festiwalu dwunastu kapłanów Shinto wystrzeliwuje dwanaście strzał do celu, by przewidzieć, w zależności od ilości trafień, czy w tym roku plony będą bogate. Wierni odwiedzający tego dnia świątynię mogą wziąć ze sobą do domu połamane części strzał i tarczy, które mają służyć za amulety.
  • 8 października na stawie Myojin ma miejsce, organizowana przez świątynię Hotaka, specjalna ceremonia festiwalu łodzi. Tego dnia kapłani pływający na łodziach po stawie ofiarują modlitwy dziękczynne za bezpieczne przejścia przez góry.
  • Koniec listopada, początek grudnia - festiwal Kamiakari, w czasie którego przed świątynią zapalanych jest tysiące bambusowych latarni

Comments