Skip to main content

Postcard collection - Kolekcja pocztówek (1) - TAIWAN

Two years ago Ania started showing interest in collecting postcards, wherever we would go she would ask me to buy her a postcard. And so she had quite a pile of postcards from different places in Taiwan and different exhibitions we've visited.
The postcards were kept in a box all mixed up. Finally one day we decided to try to arrange them in a notebook so it would be easier to look through them. And that's how Ania's postcard collection has started. In the following posts I will show you the postcards she has so far been able to collect, but for the time being let's start with the ones from Taiwan:

Dwa lata temu Ania zaczęła wykazywać zainteresowanie zbieraniem pocztówek; gdziekolwiek byśmy nie pojechali prosiła by kupić jej pocztówkę. I w ten sposób uzbierał się niezły stosik kartek pocztowych z różnych miejsc na Tajwanie, jak i różnych wystaw, które odwiedzaliśmy. 
Pocztówki były byle jak przechowywane w pudełku. W końcu jednak zdecydowałyśmy się poukładać je w albumie (zrobionym ze zwykłego notatnika) by można było łatwiej je przeglądać. I w ten sposób rozpoczęła się kolekcja pocztówek Ani. W kolejnych wpisach będę pokazywać jakie widokówki udało jej się do tej pory zdobyć. Teraz jednak zacznijmy od tych z Tajwanu:


Taipei 101
Longshan Temple - Świątynia Longshan
National Concert Hall - Sala Koncertowa 
Shilin Night Market - Nocny Market w Shilin
Presidential Palace - Pałac Prezydencki
 
Sun Yat-sen Memorial - Memoriał Sun Jat-sena
Taipei Fine Arts Museum - Muzeum Sztuk Pięknych
Zhinan Gong Taoist Temple - Świątynia taoistyczna Zhinan
Tamsui - Danshui
 Jiufen
 Sanxia
Taroko National Park - Park Narodowy Taroko
Yehliu Geopark - Park Geologiczny Yehiliu
Hualian County

And a few postcards from different exhibitions that Ania has visited in the past year or two.
I kilka pocztówek z różnych wystaw, które Ania odwiedziła w ciągu ostatniego roku, czy dwóch.


Miniature Museum - Muzeum Miniatur
 Shung Ye Museum of Formosan Aborigines - Muzeum Aborygenów Tajwańskich Shung Ye

Exhibit from the London Museum of Natural History - 
Wystawa z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

 Exhibit from The Pushkin State Museum of Fine Arts in Moscow -Wystawa malarstwa francuskiego z Muzeum Puszkina w Moskwie
 Smurfs exhibit - Wystawa o Smerfach

 National Taiwan Museum - Muzeum Narodowe Tajwanu
 Soho Paper Museum - Muzeum Papieru

Soon I'll show you postcards from Poland.
Wkrótce pocztówki z Polski.

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale