Fort San Domingo 紅毛城 w Tamsui 淡水 po remoncie

Dwa lata temu pisałam już TUTAJ o Forcie San Domingo w Tamsui. Wówczas jednak znaczna część fortu była w remoncie i niewiele można było zobaczyć.Wybierając się do Tamsui trzeba koniecznie odwiedzić Czerwonowłosy Fort, czyli 紅毛城  gdyż taką nazwę nosi Fort San Domingo po chińsku. Fort jest położony na wzniesieniu, które należy pokonać wchodząc po schodach lub po podjeździe.

Budynek ten jest świadkiem kolonialnej historii Tajwanu:
Wybudowali go Hiszpanie w 1628 roku.
Po zaledwie 14 latach, w 1642 roku, przejęli go Holendrzy.
Po kolejnych 20 latach Chińczycy okupujący wyspę przebudowali fort.
W 1868 roku, po drugiej Wojnie Opiumowej, Brytyjczycy założyli w nim konsulat.


W ostatnich latach większość pomieszczeń została odrestaurowana i umeblowana w stylu wiktoriańskim.
Można również zobaczyć oryginalną kuchnię, w której przygotowywano posiłki dla konsula, jego rodziny i gości:
W forcie było małe więzienie - jedynie cztery cele - dla obcokrajowców (głównie Brytyjczyków), którzy weszli w konflikt z prawem na Tajwanie.


Więźniowie mieli oddzielną kuchnię i toaletę:Więźniowie mogli również wychodzić na świeże powietrze. Oto więzień na dziedzińcu, spacerniaku:W budynku znajdował się również specjalny piec do spalania poufnych dokumentów,  a także sejf:W kilku pokojach zachowała się oryginalna posadzka mozaikowa:Wychodząc tylną bramą z obszaru fortu San Domingo możemy przejść na teren przyległego Aletheia University 真理大學. Jest to jeden a najstarszych uniwersytetów na Tajwanie, został założony przez Dr George'a Leslie Mackay, kanadyjskiego misjonarza kościoła prezbiteriańskiego, w 1882 roku jako Oxford College.Obecnie w najstarszym budynku znajduje się muzeum poświęcone Dr Mackay:Comments