Skip to main content

Wielkanocny Tydzień 27

Minęły kolejne Święta. Nie wiem co się stało z czasem pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Te miesiące minęły zdecydowanie za szybko. 
W ostatnim tygodniu poza nauką, Ania pomagała również w kuchni. W czym może pomóc sześciolatka? Sami zobaczcie:


Panna Anna myje naczynia, kroi warzywa, owoce i orzechy, uciera ciasto. Poza tym wyciera naczynia i odkłada je do szafek, nakrywa i sprząta ze stołu. Staram się ją również nauczyć porządnie załadowywać zmywarkę, ale jakoś to jej jeszcze nie wychodzi. 
Tak więc w tym roku przygotowania do Świąt nie były aż tak męczące - zamiast Zosi miałam pomoc Ani, i oczywiście Jasia.

Zanim jednak nadeszła świąteczna niedziela, był czas na trochę lekcji. Dwa dni Ania spędziła pod okiem Jasia i Tima, gdyż ja nadal brałam udział w wizytacjach rodzin homeschoolingowych.

Matematyka
Trochę dodawania i odejmowania, a poza tym test dla drugoklasistów. No problem!



Chiński
Ania ćwiczyła pisanie nowych znaków i sprawdzała znaki w słowniku. Zrobiła też ćwiczenia w szkolnej książce ćwiczeń i teścik.



Angielski
W tym tygodniu Ania utrwalała między innymi słownictwo i pisownię wyrazów określających części ciała, relacje rodzinne, ubrania i zwierzęta.




Lektury
Staram się wprowadzić u Ani zwyczaj codziennego czytania. Jak do tej pory, Ania sama nie zdejmie książki z półki (chyba że wcześnie już ją ze mną czytała), muszę jej przypominać i namawiać ją do czytania. W tym tygodniu udało się jej przeczytać trzy książeczki po chińsku.


Wieczorami czytałyśmy następujące książeczki:



Prace ręczne 😁
W końcu Ania zainteresowała się Hama Beads i zrobiła poniższe obrazki.


W tym tygodniu również nie obyło się bez zwiedzania. Mieliśmy kolejną grupę, tym razem z USA. Ponownie pojechaliśmy do Sanxia.

(zdjęcie Damini Dey)
W Wielką Sobotę było oczywiście malowanie jajek, ale niestety zapomniałam zrobić zdjęcia. W Niedzielę Wielkanocną mieliśmy prawie 30 gości, wśród nich kilkoro dzieci. W końcu Ania miała się z kim bawić.

Wesołego Alleluja!



Comments

  1. Oj zgadzam się! Mi też uciekły gdzieś pierwsze miesiace tego roku!
    Świetnie jest mieć w domu małego pomocnika :)
    Zara też lubi HB :)

    ReplyDelete
  2. Świetnie! Widać, że dziewczynka się napracowała :)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale