Japońskie makaki

Zapewne natknęliście się na zdjęcia małpek pokrytych śniegiem siedzących w gorących źródłach. Wyglądają one uroczo. W Japonii jest kilka miejsc, gdzie w naturalnych warunkach można podglądnąć te urocze makaki. W zeszłym tygodniu wybraliśmy się do parku małp w pobliżu Nagano. Dla Zosi, Jasia i mnie była to już druga wizyta w tym parku, a dla Ani pierwsza.

Po zaparkowaniu samochodu na darmowym parkingu czekał nas około półgodzinny spacerek przez las do miejsca, gdzie małpy schodzą do gorących źródeł.

Wzdłuż ścieżki są porozmieszczane tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się sporo o życiu i zwyczajach makak.  

Makaki są wszystkożerne, ich dieta zależy jednak od pory roku; w miesiącach letnich jedzą dużo owadów i robaków (koniki polne, cykady, ważki, gąsienice), a na jesieni owoce leśne, orzechy, w zimie muszą zadowolić się korą drzew, mchem i tym co wygrzebią spod śniegu. Na jesieni makaki dużo jedzą, by nagromadzić wystarczające ilości tłuszczu, który w ciągu mroźnej zimy powoli zużywają. 

Makaki nie mają stałego legowiska, co noc zmieniają miejsce odpoczynku. Dla bezpieczeństwa często śpią w gałęziach drzew lub na urwiskach skalnych. Niektóre małpy śpią samotnie, a inne w rodzinnych grupach. W zimie makaki często tulą się do siebie by się nawzajem ogrzać.


Nad ranem makaki zaczynają szukać jedzenia i schodzić w dół do rzeki i ciepłych źródeł. Przy ciepłych źródłach czeka na nich więcej jedzenia. Ciąża makaki trwa około 180 dni. Poród ma miejsce prawie zawsze w nocy. Samica w ciągu swojego życia rodzi około 10 małpek, jedno maleństwo co 2-3 lata. Maleństwo zostaje z matką przez około półtora roku, samiec nie odgrywa żadnej roli w "wychowaniu" dziecka. To matka karmi i chroni je.

Wiele osób pewnie myśli, że małpy mają długie ogony, ale w przypadku japońskich makak jest inaczej - ich ogony są krótkie. Większość zwierząt żyjących w zimnym klimacie ma krótkie ogony, bo jak wiadomo - wszystko co wystaje łatwo marznie :-) .


Już niedługo następny wpis o parku małp Jigokudani, a w nim ... małpa w kąpieli.

Comments

  1. Ciekawe!
    Czyżby Jaś przerósł już mamę?:) U mnie 12-latka spogląda już na mnie z góry.
    Pozdrawiam serdecznie

    ReplyDelete
  2. Boję się stanąć zbyt blisko niego by to sprawdzić ;-)

    ReplyDelete

Post a Comment