Presentation about Bible

(For Polish please scroll down to the bottom of the page.)

We don't really get time off school during summer vacation. If only the kids are home, we still try to continue woth our math, history, biology, geography and lanuages lessons.
Since the beginning of vacation Jaś hasn't spent much time at home (he's taking part in quite a few summer camps), so I have more time to concentrate on Zosia's and Ania's lessons.
For the past two weeks Zosia has been learning about Bible - not the Bible stories though, but looking at the Bible from literature point of view. She was reading about the language, history and the literary genres in Bible. Afterwards she has prepared a Prezi presentation about what she has learned.
W naszej domowej szkole nie ma czasu na wakacje. Jeśli tylko dzieci są w domu, to staramy się kontynuować naukę matematyki, historii, biologii, geografii i języków.
W tym roku od początku wakacji Jaś rzadko bywa w domu (jest już na trzecim obozie), mam więc więcej czasu by skoncentrować się na lekcjach Zosi i Ani.
Przez ostatnie dwa tygodnie Zosia uczyła się o Biblii, ale nie o przypowieściach biblijnych, a o Biblii z punktu widzenia literatury. Czytała o języku, historii i gatunkach literackich w Biblii. Poproszona o zrobienie notatek z tego co przeczytała i czego się nauczyła Zosia postanowiła zrobić prezentację (patrz wyżej).

Comments

 1. Cenię Twój blog
  i dlatego zapraszam-nominuję Cię do blogowej zabawy-wyróżnienia "Liebster Avard" :-)
  szczegóły tutaj:
  http://bajdocja.blogspot.com/2014/07/blogowa-zabawa-liebster-avard-po-raz.html

  Pozdrawiam :-)
  Buba

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki, dzięki Bubo :-)
   Zabawię się jak będę mieć chwilkę czasu.
   Pozdrawiam upalnie,
   Dorota

   Delete

Post a Comment