Skip to main content

Nasze zapiski historyczno-świąteczne

Czy czytaliście wcześniejszy wpis? Ten o "codziennych" wpisach do dzienniczka? Jeśli nie, to zapraszam!

Tym razem chciałabym Wam pokazać jak moje dzieci opisują wydarzenia historyczne lub też świąteczne w swoich dzienniczkach/kronikach. Oczywiście bierzemy pod uwagę zarówno historię Polski jak i Tajwanu, a także historie rodzinne, święta polskie jak i tajwańskie. Inaczej przecież być nie może, jak by nie było, jesteśmy rodziną wielokulturową :-) .

WPISY O HISTORII

Zacznijmy od historii rodzinnej - dziewięcioletnia Zosia w czasie jednego z pobytów w Polsce przeprowadziła wywiad z Babcią i spisała go w swoim dzienniczku. Oto fragment:


Jaś (7 lat) interesuje się z kolei II Wojną Światową. Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego zrobił w swojej kronice taką stronę:


Wkleił również pamiątki z "przedstawienia podwórkowego", na którym był dzień wcześniej:


Nie tak odległa historia rownież jest dla dzieci (Zosia - 11, Jaś - 6) bardzo ciekawa. W czasie wizyty w Gdańsku musieliśmy obowiązkowo zwiedzić wystawę "Droga do Wolności". Zosia w dzienniczku zamieściła broszurkę z wystawy, kilka zdjęć i kartkę na mięso :-)


Rysunek Jasia (7) upamiętniający wizytę (nie mogę znaleźć lepszego słowa) w obozie koncentracyjnym w Majdanku.



WPISY ŚWIĄTECZNE

Jakże różne mogą być wpisy o tych samych świętach! Zosia (10 lat) napisała swego rodzaju wywiad z samą sobą na temat Bożego Narodzenia, a Jaś (7 lat) zrobił kolaż (pod prezentami napisał co dostał).



Jak widać na następnym zdjęciu, często trzy języki są mieszane w jednym wpisie:


Zosia-reporterka (9 lat) napisała  o Dniu Dziecka, które w Polsce i Tajwanie wypada w innych dniach.


Następny wpis będzie o pisaniu dzienniczka, będącego relacją ze zwiedzania nowych miejsc, wystaw i muzeów. Zapraszam.

Comments

Popular posts from this blog

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Pszczółka z rolki

Coraz rzadziej piszę tu o tym co robimy w domu, a coraz częściej o naszych wycieczkach i odkrywaniu przyrody. Dzisiaj jednak pokażę Wam co takiego kilka dni temu zrobiła Ania. Kilka tygodni temu dotarła do nas w końcu książka Piotra Sochy pt. "Pszczoły". Od razu zabrałyśmy się do czytania. Jest to ślicznie wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry książka-album o wszystkim co związane jest w pszczołami. Lektura tej książki to dopiero początek naszego poznawania pszczół.  Oto pierwsza praca Ani związana z pszczołami: Potrzebne materiały: rolka po papierze toaletowym żółty papier czarny papier zielony papier błękitny papier lub przezroczysta kalka kwiatki - naklejki przyklejane oczy nożyczki klej czarny flamaster Przycinamy kawałek żółtego papieru i oklejamy nim rolkę: Przycinamy trzy paski czarnego papieru o przyklejamy je jako paski pszczółki: Teraz kolej na skrzydełka i czułki: Przyklejamy lub rysujemy oczy i buzię-uśmiech: ...