Skip to main content

Podręczniki japońskie

Tak jak zapowiadałam, dzisiaj pokażę Wam jak wyglądają niektóre podręczniki do IV klasy w japońskiej szkole.
Tutaj dzieci dostają wszystkie zeszyty i podręczniki za darmo. Nie ma więc biegania po księgarniach i szukania książek. A zeszyty wszyscy mają takie same - żadnych superheroes czy księżniczek! Zarówno Ani jak i mi bardzo podobają się okładki zeszytów. Są wesołe i kolorowe, a jednocześnie nie krzykliwe. Zeszyty, w zależności od przedmiotu, otwierają się z prawej lub z lewej strony i pisze się w nich albo w liniach poziomych od lewej do prawej albo w kolumnach od góry do dołu i od prawej do lewej.
W podręczniku do języka japońskiego są jedynie czytanki, nie ma zadań.
W szkole podstawowej dużą wagę przywiązuje się do znajomości kanji, czyli znaków zapożyczonych z języka chińskiego. Dzieci mają oddzielne zeszyty ćwiczeń do pisania znaków. Codzienna praca domowa to właśnie między innymi pisanie znaków. Na szczęście Ania nie ma z tym problemów. Musi się jednak nauczyć japońskiego czytania tych znaków.

Podręcznik do matematyki wydaje się całkiem przyjazny dla dziecka. Jest przejrzysty, kolorowy, z wyraźnymi opisami.
Dodatkowo dzieci dostały jeszcze ćwiczenia z matematyki.
W ćwiczeniach po lewej dzieci nie powinny pisać, do tego służy zeszyt po prawej.
Przy zadaniach tekstowych Ania będzie miała niestety problemy, bo jak tu zrozumieć o co chodzi w zadaniu, gdy się nie zna języka?
Jednak mam nadzieję, że jakoś da sobie radę. Pierwszy sprawdzian poszedł jej bardzo dobrze.
Oczywiście są jeszcze inne przedmioty, ale nie do wszystkich są podręczniki. Dzieci mają jeszcze historię, science, geografię, a także ... moralność (道德 czyli pewnie coś na wzór etyki).
Wszystkie lekcje i zadania domowe dzieci zapisują w specjalnym zeszycie - dzienniczku ucznia.


Comments

  1. Czy dzieci mają jeden komplet podręczników, czy dwa? Mam na mysli drugi w szkole.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jeden komplet. Do domu noszą jedynie podręczniki do matematyki i japońskiego, bo tylko z tych przedmiotów zadawane są prace domowe. Reszta książek zostaje w szkole.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Pszczółka z rolki

Coraz rzadziej piszę tu o tym co robimy w domu, a coraz częściej o naszych wycieczkach i odkrywaniu przyrody. Dzisiaj jednak pokażę Wam co takiego kilka dni temu zrobiła Ania. Kilka tygodni temu dotarła do nas w końcu książka Piotra Sochy pt. "Pszczoły". Od razu zabrałyśmy się do czytania. Jest to ślicznie wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry książka-album o wszystkim co związane jest w pszczołami. Lektura tej książki to dopiero początek naszego poznawania pszczół.  Oto pierwsza praca Ani związana z pszczołami: Potrzebne materiały: rolka po papierze toaletowym żółty papier czarny papier zielony papier błękitny papier lub przezroczysta kalka kwiatki - naklejki przyklejane oczy nożyczki klej czarny flamaster Przycinamy kawałek żółtego papieru i oklejamy nim rolkę: Przycinamy trzy paski czarnego papieru o przyklejamy je jako paski pszczółki: Teraz kolej na skrzydełka i czułki: Przyklejamy lub rysujemy oczy i buzię-uśmiech: ...