Tak jak zapowiadałam, dzisiaj pokażę Wam jak wyglądają niektóre podręczniki do IV klasy w japońskiej szkole.
Tutaj dzieci dostają wszystkie zeszyty i podręczniki za darmo. Nie ma więc biegania po księgarniach i szukania książek. A zeszyty wszyscy mają takie same - żadnych superheroes czy księżniczek! Zarówno Ani jak i mi bardzo podobają się okładki zeszytów. Są wesołe i kolorowe, a jednocześnie nie krzykliwe. Zeszyty, w zależności od przedmiotu, otwierają się z prawej lub z lewej strony i pisze się w nich albo w liniach poziomych od lewej do prawej albo w kolumnach od góry do dołu i od prawej do lewej.
W podręczniku do języka japońskiego są jedynie czytanki, nie ma zadań.
W szkole podstawowej dużą wagę przywiązuje się do znajomości kanji, czyli znaków zapożyczonych z języka chińskiego. Dzieci mają oddzielne zeszyty ćwiczeń do pisania znaków. Codzienna praca domowa to właśnie między innymi pisanie znaków. Na szczęście Ania nie ma z tym problemów. Musi się jednak nauczyć japońskiego czytania tych znaków.Podręcznik do matematyki wydaje się całkiem przyjazny dla dziecka. Jest przejrzysty, kolorowy, z wyraźnymi opisami.
Dodatkowo dzieci dostały jeszcze ćwiczenia z matematyki.
W ćwiczeniach po lewej dzieci nie powinny pisać, do tego służy zeszyt po prawej.
Przy zadaniach tekstowych Ania będzie miała niestety problemy, bo jak tu zrozumieć o co chodzi w zadaniu, gdy się nie zna języka?
Jednak mam nadzieję, że jakoś da sobie radę. Pierwszy sprawdzian poszedł jej bardzo dobrze.Oczywiście są jeszcze inne przedmioty, ale nie do wszystkich są podręczniki. Dzieci mają jeszcze historię, science, geografię, a także ... moralność (道德 czyli pewnie coś na wzór etyki).
Wszystkie lekcje i zadania domowe dzieci zapisują w specjalnym zeszycie - dzienniczku ucznia.
Czy dzieci mają jeden komplet podręczników, czy dwa? Mam na mysli drugi w szkole.
ReplyDeleteJeden komplet. Do domu noszą jedynie podręczniki do matematyki i japońskiego, bo tylko z tych przedmiotów zadawane są prace domowe. Reszta książek zostaje w szkole.
Delete