Skip to main content

Adwent w Babel School

Co roku w czasie Adwentu staram się więcej czasu poświęcić na duchowe i chrześcijańskie wychowanie dzieci. Od kilku lat naszym przewodnikiem w czasie Adwentu była wspaniała książeczka wraz z plakatem i postaciami pt. "Wszyscy na Ciebie czekamy" autorstwa Marka Kity z ilustracjami mojej przyjaciółki Doroty Łoskot-Cichockiej.




W tym roku postanowiłam zrobić coś innego, choć bardzo zbliżonego do idei powyższej książeczki i opowieści w niej zawartych.

Gdzieś kiedyś w sieci przeczytałam o Jesse Tree, czyli Drzewku Jessego, adwentowym zwyczaju mało w Polsce znanym, a dość rozpowszechnionym wśród katolików w krajach anglosaskich.

Co to jest Drzewko Jessego, nazywane również Różdżką Jessego?

Drzewko to nawiązuje do przepowiedni Izajasza mówiącej:

I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, 
wypuści się odrośl z jego korzeni. 

Jesse był ojcem Dawida, a w Ewangelii według Św. Mateusza, czytamy:

Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama.

Słowa te wskazują na ciągłość rodu i pochodzenie Jezusa. Pień Jessego w proroctwie Izajasza oznacza ród królewski Dawida, a różdżka to gałąź wyrastająca z tego pnia, oznaczająca Chrystusa pochodzącego z rodu Dawida.

Adwent jest idealnym okresem by zapoznać dzieci z drzewem genealogicznym Jezusa Chrystusa. Drzewko Jessego to nic innego jak właśnie gałązka z drzewa, którą dekorujemy symbolami związanymi z przodkami Pana Jezusa. Nie ma zasady, które postaci przedstawimy, jednak najczęściej pojawiają się Adam i Ewa, Izaak, Jakub, Noe, Abraham, Mojżesz, Dawid, Jesse.

A jak wygląda nasze drzewko i jak przygotowujemy się na przyjście Pana Jezusa? 

Poczynając od pierwszej niedzieli Adwentu codziennie czytamy odpowiedni fragment Biblii nawiązujący do przodków Jezusa. Ania koloruje jeden z symboli, wycina go i ja go laminuję. Po zrobieniu dziurki i przeciągnięciu sznureczka, Ania wiesza ozdobę na naszej gałązce (która właściwie nie jest gałązką, a pozostałością po kwiatostanie z drzewa palmowego).





Poza dekorowaniem Drzewka Jessego rozmawiam z Anią o tym co to jest Adwent i co jeszcze można robić by odpowiednio przygotować się na przyjście Jezusa. Ania dodaje kolejne kartki do swojego notesu do religii:




W poprzednich latach robiłam dla dzieci kalendarze adwentowe. W tym roku zrezygnowałam z tego, ale o moich pomysłach w minionych latach możecie poczytać TUTAJ i TUTAJ.


Dwa lata temu Ania zrobiła stajenkę, która w tym roku również zdobi jej pokój. O stajence więcej TUTAJ.


A TUTAJ znajdziecie listę książek po polsku o Bożym Narodzeniu i po angielsku TUTAJ.

A jak Wasza rodzina przygotowuje się na przyjście Jezusa w tym roku?

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...