Skip to main content

Nowa piramida żywieniowa

Trzecie dziecko - trzecia piramida i każda inna!

Co to właściwie jest piramida żywieniowa (lub żywienia)?
Jest to przedstawienie w formie graficznej zasad zdrowego odżywiania się.

U podstawy piramidy znajdują się produkty, których powinno spożywać się najwięcej, a na samym szczycie te, które powinniśmy ograniczać i spożywać w najmniejszych ilościach.

W ciągu lat piramida ta ulegała licznym zmianom. Co jakiś czas przeprowadzane są nowe badania dotyczące zdrowego odżywiania i po analizie wyników tych badań ogłaszane zostają nowe wytyczne związane z tym co jeść i w jakich ilościach by być zdrowym. Często brane są również pod uwagę warunki lokalne - np dostępność danych produktów, a także klimat. Dlatego też inne będą zalecenia dla ludności mieszkającej na zimnych obszarach Kanady czy też Skandynawii, a inne dla południowej Azji czy też Afryki.

W ciągu ostatnich lat, ze względu na wzrost liczby ludności z alergiami pokarmowymi, a także osób na dietach eliminacyjnych, powstają również piramidy żywieniowe odpowiednio dostosowane dla osób na danej diecie - np bezglutenowej czy też wegetariańskiej.

Ania jednak w swoim projekcie nie zagłębiała się aż tak w ten temat. Na plakacie przedstawiła najnowszą wersję piramidy dla przeciętnego (nie otyłego) Europejczyka czy też Amerykanina. Piramida Ani została stworzona na podstawie zaleceń WHO z 2016 roku. U podstawy piramidy dodana została woda. Rozmawiałyśmy również o tym jak ważny dla zdrowia jest sport i ruch na świeżym powietrzu.

Czasami dobrze jest przechowywać stare, wydawałoby się że już niepotrzebne materiały edukacyjne. Wśród naszych staroci znalazłam taki oto plakat z czasopisma "Nauczycielka Szkoły Podstawowej - Klasy I-III":


Po wspólnym wycięciu produktów spożywczych zamieszczonych obok piramidy i dodaniu kilku innych obrazków różnego rodzaju żywności, Ania miała już z czym pracować:



Na koniec piramidę przykleiłyśmy na dużą kartkę, dodałyśmy tytuł i zaznaczyłyśmy ile należy spożywać dziennie produktów z danej grupy.





Kilka lat temu Jaś stworzył plakat o tzw. FOOD GROUPS. O jego pracy można poczytać TUTAJ.



Comments

  1. U nas piramida wisi na lodówce, ale jest problem, |żeby ją stosować, bo:
    1. Mamy głównie wciągać warzywa, a w zimie chce się węglowodanów złożonych
    2. Węglowodany te maja stanowić jednak mniej więcej połowę tego co zjada dziecko rosnące, co się kłóci z piramidą, bo chyba to jest wersja dla dorosłego (?)
    3. Żeby wciągać głównie jarzyny trzeba uwierzyć, że są zdrowe, a mam z tym kłopot - zwłaszcza z zimowymi pomidorami i papryką, winogronami przybywającymi z RPA (pewnie zadane środkiem grzybobójczym), a już buraki wyszorowane są tak mocno, że wiem dlaczego - jak poleżą dobę w mojej lodówce - natychmiast pleśnieją, a więc pewnie pleśniały i przed tym wściekłym szorowaniem.
    4. Jak to łatwo jest ugotować kaszę czy makaron, o wiele trudniej niż codziennie zmontować wielowarzywny obiad.
    Powodzenia. Ciekawam, jak się wdraża tę piramidę na Tajwanie. Może nam coś poradzicie?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Na szczęście u nas świeże i smaczne warzywa i owoce są przez cały rok :-) No i większość z nich jest lokalna (poza jabłkami).
      Dużo mniej je się tutaj chleba i ziemniaków. Gdzie mogę staram się przemycić inny niż biały ryż, ale mam uparciucha, który kręci na niego nosem. Niestety mało jest to nabiału, a ja tak tęsknię za serami ... Mięsa nie jemy zbyt dużo (może 3 razy w tygodniu) i to też nie są kotlety ;-) Tak więc ogólnie jakoś to idzie. Staramy się odżywiać zdrowo i smacznie :-)

      Delete
  2. Staramy się stosować do tej piramidy, od siebie polecam artykuł moje dziecko ciągle choruje

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.