Skip to main content

Uprawa lotosu i ile pracy przy tym ...

Wcześniej pisałam o uprawie batatów TUTAJ oraz guawy TUTAJ, a teraz czas na piękny lotos.

Lotos jest świętą rośliną zarówno w buddyźmie jak i w hinduiźmie. Wiele świątyń na Tajw
anie jest zdobionych rzeźbami lotosu i przed wieloma świątyniami są stawy z kwiatami lotosu.



Jednak co można zrobić z lotosem poza podziwianiem jego pięknych kwiatów? Otóż prawie każda część tej rośliny jest jadalna lub też może być spożytkowana w kuchni.

Łodygi są uważane za warzywo, często są marynowane i używane jako dodatek do zup i sałatek, mogą być również smażone.

Slow simmered Leng Ngau Tong (Lotus Root Soup) flavored with broiled cuttlefish. It is a comforting soup to come home to at the end of the day. | MalaysianChineseKitchen.com
Source: https://www.malaysianchinesekitchen.com

Duże liście lotosu są używane do zawijania ryżu, a z wysuszonych liści można zrobić herbatę. Herbatę można również zrobić z pręcików kwiatów lotosu, a same suszone pączki kwiatowe dodane do herbaty pięknie się w niej rozwijają. 
Nasiona są używane na wiele sposobów - można je piec, gotować, zrobić z nich mąkę...

I właśnie o nasionach chcę dzisiaj napisać. Zanim jednak z kwiatów można będzie zebrać nasiona przyjrzyjmy się tym pięknym roślinom z bliska.






 O tej porze roku większość lotosów już przekwita i staw nie wygląda zbyt ładnie.



Po opadnięciu płatków w "główce" lotosu zawiązują się nasiona.




Nasiona rosną i z zielonych robią się czarne. To jest właśnie odpowiedni moment do ich zbioru.



Jeśli nasiona i główka są już wyschnięte, to jest za późno na zbiór.



Zbiera się całe główki lotosu, odrywając je od łodygi.


Następnie wyciska się nasiona z główki i po jednym lub kilka umieszcza się w specjalnym urządzeniu nacinającym zielono-czarną łupinkę pokrywającą nasiono.






Po obraniu nasiona lotosu z łupinki należy jeszcze zdjąć cienką przezroczystą powłoczkę i nasiona już prawie gotowe.


Teraz najtrudniejszy krok - wyjęcie z środka nasiona zielonego "czegoś-tam" (tzw serca). Jeśli pozostawi się to coś zielonego, to lotos będzie gorzki. 

Source: 水蓮園

I nasiona lotosu już gotowe do gotowania:


Jak widzicie sporo przy tych nasionach pracy.
Teraz pozostaje nam jedynie przygotowanie pysznego kompotu lub zupy.

Source: 优优健康网
香根蓮子排骨湯
Source: 自由時報
Smacznego!

Comments

  1. Nigdy nie spotkałam się z jedzeniem łodyg lotosu, zawsze raczej kłącza...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Może rzeczywiście bardziej pasuje tu określenie "kłącze", ale jednocześnie kłącze to nic innego jak zgrubiała łodyga 😉

      Delete
    2. zgrubiała i znajdująca się pod ziemią/wodą, i jeszcze w dodatku trochę na oko różna od łodygi właściwej, na której osadzone są kwiaty :) Swoją drogą, u Ciebie myślenie poszło w łodygę, co jest mylące, ale w sumie bardziej poprawne od typowego błędu anglojęzycznych, którzy mówią o tej części lotosu "root", a przecież kłącze zdecydowanie korzeniem nie jest.

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...