Skip to main content

Books about polar regions - Książki o strefach polarnych

It's still hot-hot-hot in Taiwan, so to cool down we are reading about polar regions. Ania has already made a diorama with animals from Arctic. You can read about it HERE.

Na Tajwanie ciągle upały, by się trochę "ochłodzić" czytamy z Anią o strefach polarnych. W zeszłym miesiącu Ania zrobiła dioramę ze zwierzętami Arktyki. Można o niej poczytać TUTAJ.


Which books are on our list? Just take a look.
Jakie książki są na naszej liście? Zobaczcie sami.

-------------------------------------
First some books in Polish:
Na początek kilka książek po polsku:

ZWIERZĘTA ŚWIATA
Stara książeczka z mapami, na które nakleja się naklejki zwierząt. Sporo ciekawostek o zwierzętach.





ANIMALIUM
Nasz nowy nabytek - książka w dużym formacie z pięknymi ilustracjami i informacjami o ciekawych zwierzętach świata.





MAŁA ENCYKLOPEDIA ŚWIATA
Jak tytuł wskazuje jest to mała encyklopedia, w sam raz dla 6, 7, 8-latków.



ENCYKLOPEDIA SZKOLNA - ZWIERZĘTA ŚWIATA
Kolejne encyklopedycznie wydanie dla trochę starszych dzieci (7-10 lat).



ENCYKLOPEDIA DLA DZIECI - ZWIERZĘTA - Arktyka
Jest to stary (z 2007 roku) dodatek do Dziennika. Choć wydanie jest w formie gazetowej, to ma piękne zdjęcia i ilustracje, a wiadomości są podane w przystępny sposób.




ENCYKLOPEDIA NAJMŁODSZYCH - CZY WIESZ ...
Jest to zbiór sześciu książek pt. "Czy wiesz ...". Można w niej znaleźć odpowiedzi na wiele pytań często zadawanych przez dzieci, a na które rodzice  nie zawsze znają odpowiedź.



MAPY DO KOLOROWANIA - Z KREDKAMI DOOKOŁA ŚWIATA
Tytuł chyba mówi sam za siebie.





Now lets take a look at the books in English.
A teraz spójrzmy na książki po angielsku.

OCEANS AND RAINFORESTS
A very old, but very interesting and beautifully illustrated book from the Discovery Plus series. It has a lot of transparencies, flaps and pieces to move making reading very enjoyable for young ones.



THE ANIMAL ATLAS 
You can find a lot of information about all kinds of animals living on different continents.



ADVENTURES IN COLD PLACES
A new addition to our home library - a different kind of sticker book. Lots of information and activities for young readers.




DEAR DANIEL - LETTERS FROM ANTARCTICA
A wonderful book, with great photographs and loads of information about life on Antarctica. The book is written in the form of letter from the author to her godson. A very interesting read! 



EXPLORING THE POLAR REGIONS
This book is for older readers as the topic is a bot harder - about exploration of the Arctic and Antarctica. Younger ones will enjoy the beautiful illustrations.



And of course maps from the World Atlas:



MAPS
A wonderful book full of maps and information by Polish artists.
Polskiemu czytelnikowi chyba nie trzeba przedstawiać tej książki. 




And of course a few books in Chinese.
I oczywiście kilka książek po chińsku.

地圖
A Chinese translation of the MAPS book.
Chińskie tłumaczenie MAP Mizielińskich.




解開好奇心 - 動物寫真集
Q&A book about animals (mainly mammals) for young readers.
Książka o zwierzętach (głównie ssakach) z pytaniami i odpowiedziami dla młodego czytelnika.



 解開好奇心 - 鳥類寫真集
And about birds.
I o ptakach.


These are all the books about polar regions that we have on our bookshelves. There are probably many more in the library ...
To są wszystkie książki o strefach polarnych, które mamy na naszych półkach. W bibliotece na pewno znalazłoby się jeszcze więcej ...

Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...