Skip to main content

Tydzień 13 - Mind map, projekt o Polsce, doświadczenia z wodą ...

Ostatnio biorę dzieci, a szczególnie Jasia, porządnie w obroty. W końcu Jasiek jest już w trzeciej gimnazjalnej (czy też, jak kto woli, w IX klasie) i powinien trochę bardziej przysiąść nad lekcjami. Niektóre przedmioty trochę kuleją, inne idą całkiem nieźle. Jednak niestety Jaśka wszystko rozprasza, czy to komputer stojący obok czy też Ania robiąca swoje lekcje w tym samym pokoju. Mam więc ciągły problem z tym jak przyciągnąć jego uwagę i sprawić by skupił się na lekcjach. Gdy tylko wyjdę z pokoju on zaczyna robić zupełnie coś innego (przeważnie ogląda głupoty na YouTube). Siedzę więc pół dnia i patrzę się jak on robi lekcje, czytam mu i tłumaczę. Jest to bardzo męczące. W tym samym czasie muszę również robić lekcje z Anią, słucham jej czytania na głos, tłumaczę matematykę i polski, przygotowuję projekty i nadzoruję prace plastyczne.
Z Zosią było dużo łatwiej, ona sama garnęła się do nauki i wiedziała czego chce (jednocześnie nie byłam w stanie zmusić jej do nauki tego, co jej nie interesowało).

Przejdźmy jednak do tego czego konkretnie uczyły się dzieciaki. W tym tygodniu zacznę od Jasia, który większość notatek do lekcji robi na swoich blogach.

MATEMATYKA
Okrąg opisany na trójkącie

POLSKI
Przysłówki
Wspomnienia niebieskiego mundurka Witolda Gomulickiego

ENGLISH - literature
Wiersz Thoughts of Hanoi - Nguyen Thi Vinh

ENGLISH - vocabulary
Wordly Wise - Book 7

HISTORIA
Polski - Przyczyny i wybuch Powstania Warszawskiego
Tajwanu - Wczesna historia wysp Penghu
USA - USA w I czasie I wojny światowej i Great Depression

GEOGRAFIA
Państwa i stolice europejskie (mapówka)
Unia Europejska
Podróże Marco Polo

RELIGIA
Pięć filarów Islamu

FIZYKA
Powtórzenie działu: Praca, moc, energia

CHEMIA
Powtórzenie wiadomości o atomie i układzie okresowym pierwiastków

BIOLOGIA
Ferns, czyli paprocie
Carbohydrates (mind map)


Mind Map created by Jas C-W with GoConqr


A teraz kolej na Anię.

PROJEKT
Skończyłyśmy projekt o Polsce i o pobycie w Polsce. Wyszedł bardzo fajnie (pokazuję jedynie mały fragment, bo szykuję oddzielny wpis o tym projekcie).




MATEMATYKA
Mnożenie w słupku
Dzielenie
Odejmowanie w słupku
Zadania z tekstem



ANGIELSKI
W zeszłym tygodniu zajęłyśmy się poważniej liczbą mnogą rzeczowników.
Dołożyłyśmy kilka stron do zeszytu interaktywnego o gramatyce angielskiej. (Nie pokazuję tu wszystkiego, bo będzie o tym oddzielny wpis.)


Czytanie na głos


POLSKI
W końcu zaczęłam używać polskich podręczników on-line! Nie wiem dlaczego mi to wcześniej nie przyszło do głowy. Teraz możemy czytać teksty do ćwiczeń, które mamy (kupiłam tylko ćwiczenia, bez podręcznika). Muszę przyznać, że fajne są te książki.
Czytałyśmy o hałasie i dźwiękach, a także o języku migowym.


Czytanie na głos:


CHIŃSKI
Czytanie, pisanie, układanie zdań ...



PRZYRODA
Zaczęłam czytać Ani nowo kupioną książeczkę "Elementarz przyrodniczy", całkiem ciekawa.


Czytałyśmy również World of Animals, ale widzę, że książka to jest za trudna dla Ani.




DOŚWIADCZENIA (jak jest właściwie science po polsku? Przecież 'nauka' nie może być przedmiotem.)

W końcu zdecydowałam się zacząć robić z Anią doświadczenia. Dawniej chętniej organizowałam takie zajęcia. Teraz jednak robię to już trzeci raz i szczerze powiedziawszy muszę się przymuszać, bo naprawdę mnie już to nie bawi.
Rozpoczynamy od doświadczeń z wodą (więcej w oddzielnym wpisie).


PLASTYKA
Halloween - a więc wypadało zrobić jakieś ozdoby z okazji tego święta.



RELIGIA
Jak wygląda bliźni?



LEKTURY
Kończymy czytanie Muminków i zaczęłyśmy krótkie opowiadania o jesieni.


GOTOWANIE
Ania zrobiła pierwszy raz ogórki małosolne. Jest to duuuuże wydarzenie, bo na Tajwanie nie mamy takich rarytasów, a Ania jest wielbicielką ogórków i kiszonych i małosolnych.



Chyba był to pracowity tydzień ...

Comments

  1. Wow jesteście wielkie - naprawdę wspaniała praca. Co do science po polsku to zdecydostanie tak jak napisałaś- przyroda , tak chyba ujęty jest ten przedmiot w szkołach. Później następuje rozdzielone na biologię, fizykę, chemię. Nie wiem jak to jest z geografia czy jest od początku osobna ?

    ReplyDelete
    Replies
    1. No właśnie, przyroda - środowisko, ale to mi jakoś nie pasuje do poznawania pojęć z dziedziny fizyki i chemii :-)

      Delete
  2. Wow! Bardzo pracowity tydzień! Tez sie zawsze zastanawiam jak tłumaczyć science. Wydaje mi sie ze to właśnie taka przyroda w klasach 1-3 w Polsce. Podział na geografie, biologie, chemie i fizyke nastepuje w starszych klasach.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...