Uczymy się cyfr

Ileż to czasu już minęło odkąd uczyłam Anię rozpoznawania i pisania cyferek! 
Teraz nasza (już pięciolatka) dodaje i odejmuje w zakresie do 10, rozpoznaje i nazywa w trzech językach liczby czterocyfrowe i po prostu kocha matematykę. 

Ale jakie były początki? Zapraszam do poczytania i obejrzenia zdjęć:

Dziurkowanie
Kartkę z narysowaną dużą cyfrą przyczepiamy do kawałka styropianu. Dziecko ma za zadanie za pomocą dużej tępej igły 'wydziurkować' narysowaną cyfrę.

Naklejanie
Ponownie przygotowujemy kartki z narysowanymi dużymi cyframi. Tym razem dziecko ma przykleić małe naklejki (my użyłyśmy kółeczek) na narysowanej cyfrze. Oczywiście im mniejszych naklejek użyjemy, tym zadanie będzie trudniejsze.
Piaskowe cyferki
Tym razem rysujemy duże kontury cyfr, tak jak poniżej. Do wykonania tego zadania potrzebny będzie kolorowy piasek i klej. 
Pomagamy (lub też nie) dziecku nanieść klej jedynie na środek cyfry (pomiędzy liniami). Następnie malec ma za zadanie posypać piasek tak by powstała kolorowa cyferka.

Cyfry zrobione samodzielnie przez dzieci mogą byc później wykorzystywane jako montessoriańskie szorstkie cyfry (sandpaper numerals).Pisanie na piasku
Ostatnie już zadanie - pisanie cyfr na piasku.
Do tego zadania potrzebna będzie nam kuweta (lub pudełko) z czystym piaskiem. Pokazujemy dziecku jak pisać cyferkę na piasku, a następnie prosimy je by zrobiło to samo.Dzięki powyższym zadaniom dziecko uczy się kształtu cyfr. Tworząc cyfry przy pomocy różnych materiałów łatwiej je zapamiętuje, a jednocześnie ćwiczy małą motorykę.
Mam nadzieję, że spodobały się Wam powyższe ćwiczenia.

A jak Ania uczyła się literek, można poczytać (po angielsku) TUTAJ a także pod zakładką TEACHING LETTERS (część wpisów jest po polsku).

Comments