Skip to main content

Lipiec w zdjęciach

Upał! Straszny upał! 
Lato w mieście nie jest zbyt atrakcyjnym sposobem spędzania czasu, ale ... niestety w tym roku nie mamy wakacji ani nawet krótkich wyjazdów. Dzieci spędzają czas na nauce i pracy, bo przecież wypadałoby trochę nadrobić zaległości.

Lipiec był wyjątkowym miesiącem jeśli chodzi o nowe znajomości.



Poznałam wspaniałą, mieszkającą w Bangkoku,
 podróżniczkę i blogerkę, Beatę.

Odnowiłam znajomość z Natalią i w końcu poznałam w realu
 Hanię - obie dziewczyny rozpoczynają swoje życie u boku
 Tajwańskich mężów i prowadzą blogi o Tajwanie.

Ponownie spotkałam się z 秀霞 i bardzo dzielną parą polskich studentów,
Marianną i Witkiem.

Lipcowa pogoda na Tajwanie w tym roku jest zachwycająca. Popołudniami pada od czasu do czasu deszcz, zdaża się nawet ulewa, ale większość czasu niebo jest błękitne:




W tym miesiącu, pomimo upału, odwiedzilam z Anią Ogród Botaniczny:

Więcej zdjęć z ogrodu tutaj.

By utrzymać jako taką formę i się ochłodzić chodzimy na basen i gramy w tenisa (na tenisie to raczej wyciskamy z siebie siódme poty):



W domu, poza nauką gramy w różne gry planszowe:

Jeżyk Matematyk

Scrabble Junior (tutaj więcej o tej grze)

Więcej o grze "Kocham Polskę"
pisałam tutaj.

Nie mogę też pominąć kolejnego występu scenicznego Zosi. Przez 4 dni Zosia chodziła na zajęcia prowadzone przed aktorów-muzyków-piosenkarzy-tancerzy z amerykańskiego Broadway. Na zakończenie zajęć był występ. Zosia pięknie zaśpiewała "I am Sixteen Going on Seventeen" z musicalu "Sound of Music", jak również zatańczyła bardzo trudny układ taneczny. Kolejny raz przekonałam się jak utalentowaną mam córkę.



Oto linki do blogów moich znajomych:
Po ślubie na Tajwanie - blog Hanny
Peace.Happiness.Family - blog Natalii

Comments

  1. piękne zdjęcia i trochę zazdroszczę tych upałów bo u mnie to bardziej wiosennie niż letnio :(
    pozdrawiam x

    ReplyDelete
  2. Fajne te wasze spotkania. Nam tu w UK jakoś nie wychodzi. Pozdrawiam Dorotko!

    ReplyDelete
    Replies
    1. UK, ciut większe od Tajwanu. Porozrzucane jesteście. Tutaj większość Polaków mieszka w miarę blisko siebie, w stolicy lub dookoła niej. Na pewno jednak uda Wam się kiedyś coś wspólnie zorganizować. Dla chcącego nic trudnego. :-)

      Delete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Czworokąty - lapbook

Niedawno pisałam o Jasia lapbooku o TRÓJKĄTACH . Teraz czas na pokazanie naszego lapbooka o CZWOROKĄTACH.  Praca w toku Już prawie gotowy Strona tytułowa Kilka słów o trapezach Równoległoboki I na koniec - prostokąty i kwadraty Taka forma uporządkowania wiadomości geometrycznych bardzo Jaśkowi odpowiada. Wszystko jest przedstawione jasno i przejrzyście. No i zawsze można wrócić do takiego lapbooka, otworzyć go i przypomnieć sobie co nie co.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale