Skip to main content

Pytaki - gra dla całej rodziny

W czasie naszego ostatniego pobytu w Polsce dostaliśmy od znajomych (dzięki Agnieszko!) bardzo fajną grę, Pytaki


Kilka dni temu w końcu udało nam się w nią zagrać. (Wiecie jak to jest  - 1000 innych spraw na głowie i granie w planszówki zostaje spychane i odkładane na kiedy indziej). Jasiek po kolacji po prostu wyjął grę i położył ją na jeszcze niesprzątniętym stole. No i musieliśmy zagrać ...

Jest to gra dla całej rodziny, od maluchów przez starszaków po dorosłych. A nawet powiedziałabym, że im więcej pokoleń gra, tym zabawniej i ciekawiej. Jest jednak jeden warunek - najlepiej gdy grające osoby są ze sobą spokrewnione (lub też znają się od wieków).

Gra w Pytaki polega na losowaniu dla siebie pytań i odpowiadaniu na nie. 
Powiecie "Co w tym fajnego?! Zadawać sobie samemu pytania? Eee tam!" A jednak ... pytania są różne różniste - takie o Tobie samym i takie o innych członkach rodziny. 




Jak więc widzicie pytania są proste, ale ... niektóre wymagają wiedzy o innych członkach rodziny. 

Na karteczkach są też polecenia rzucenia specjalną kostką uczuć. Dla dzieci (i nie tylko) ważne jest by umieć nazwać to co się czuje i dlaczego tak się czujemy.


Do kostki uczuć są również karty podpowiedzi:



Ponadto w pudełku znajdziemy również notesik, ołówek, kostkę i pionek. 


Notesik i ołówek możemy wykorzystać do zapisywania zapisania sobie odpowiedzi, które są dla nas ważne (np. o czym ktoś marzy). Kostka i pionek moga przydać się przy innych wariantach gry, o których możemy poczytać w instrukcji lub które możemy sami wymyślić.



Grając w Pytaki możemy się dowiedzieć czegoś nowego o naszych dzieciach, a dzieci o nas, Nie często w rodzinie zadajemy tego typu pytania, jakoś nie ma na to okazji, Grając jednak w Pytaki mamy szansę poznać się bliżej. 

Gra ta na pewno przyda się w rodzinach wielojęzycznych. Pytania są proste, a i odpowiedzi na nie mogą być udzielone prostym językiem. Polecam!

Miłej zabawy!


Comments

Popular posts from this blog

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Pszczółka z rolki

Coraz rzadziej piszę tu o tym co robimy w domu, a coraz częściej o naszych wycieczkach i odkrywaniu przyrody. Dzisiaj jednak pokażę Wam co takiego kilka dni temu zrobiła Ania. Kilka tygodni temu dotarła do nas w końcu książka Piotra Sochy pt. "Pszczoły". Od razu zabrałyśmy się do czytania. Jest to ślicznie wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry książka-album o wszystkim co związane jest w pszczołami. Lektura tej książki to dopiero początek naszego poznawania pszczół.  Oto pierwsza praca Ani związana z pszczołami: Potrzebne materiały: rolka po papierze toaletowym żółty papier czarny papier zielony papier błękitny papier lub przezroczysta kalka kwiatki - naklejki przyklejane oczy nożyczki klej czarny flamaster Przycinamy kawałek żółtego papieru i oklejamy nim rolkę: Przycinamy trzy paski czarnego papieru o przyklejamy je jako paski pszczółki: Teraz kolej na skrzydełka i czułki: Przyklejamy lub rysujemy oczy i buzię-uśmiech: ...