Skip to main content

Na narty czas!

Zima zawitała w inne zakątki świata już jakiś czas temu. Na Tajwanie jednak zimy ... brak. Temperatura jest zawsze dodatnia, rzadko kiedy spada poniżej 8 stopni C (w wysokich górach owszem, zdarzają się niższe temperatury, ale tam nie mieszkamy). Gdy tylko wysoko, wysoko w górach poprószy śnieg, od razu tłumy ludzi jadą nacieszyć się 1cm białego puchu. W górach robią się korki samochodów! Zupełne szaleństwo!

Cała nasza rodzinka kocha zimę, śnieżną zimę i dlatego co roku wyruszamy z Tajwanu w poszukiwaniu śniegu. Przeważnie znajdujemy go w pobliskiej Japonii. Tam śniegu jest w bród. 

Jeśli chcecie poczytać (po angielsku) gdzie byliśmy w poprzednich latach zapraszam TUTAJ.

W zeszłym roku Zosia i Jaś wyjechali sami na miesiąc do Japonii. Zosia jako instruktorka narciarstwa dla tajwańskich dzieci, a Jaś w roli Zosi pomocnika. Zapraszam TUTAJ do poczytania (również po angielsku) relacji Zosi z tego pobytu.

Dzisiaj wyprawiliśmy Zosię i Jasia na kolejny sezon narciarski w Japonii. Tym razem Zosia wyjechała na dwa miesiące, znowu będzie uczyć jazdy na nartach, ale tym razem nie tylko dzieci. Już za kilka dni będzie dawać prywatne lekcje jednaj z najpopularniejszych prezenterek TV/piosenkarek/aktorek tajwańskich, Little S (小S).

Jaś z kolei będzie pomagać w wypożyczalni sprzętu snowboardowego, a wieczorami umilać gościom czas grając na saksofonie i na pianinie.

Kilka dni w tygodniu dzieci będą rownież uczęszczać na lekcje języka japońskiego. Mają też za zadanie zrobić kursy na Coursera (każdy swój) i robić matematykę na Khan Academy.

Jak więc widzicie czas będą miały wypełniony, na pewno nie będzie się im nudzić, ani nie będą mieć czasu tęsknić.

Ania i ja mamy dolecieć do nich na początku lutego i pobyć z nimi miesiąc. Tim również ma do nas dołączyć na kilka dni (szkoda, że nie na dłużej). Jaś wróci ze mną na Tajwan, a Zosia zostanie dłużej by przygotować się do egzaminu na instruktora snowboardu i oczywiście by zdać egzamin.

Comments

  1. Zosia będzie uczyć celebrytkę :O??? Wow, nieźle :))) Jestem ciekawa relacji z tego pobytu :)))

    ReplyDelete
    Replies
    1. Okazało się, że Zosia zajęła się dziećmi 小S, a Jasiek samą 小S. Towarzyszył jej w jeździe na nartach, a Zosia uczyła podstaw narciarstwa dzieci :-)

      Delete
  2. Ależ wszechstronne są te Twoje dzieciaki. Pewnie ciężko pracowały na to wszystko.

    ReplyDelete
  3. Nadal ciężko pracują :-) Robią to co lubią i stają się coraz lepsze w tym co robią.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale...