Skip to main content

Zaczął się Adwent

Adwent - czas oczekiwania, oczykiwania na przyjście Jezusa, oczekiwania na prezenty, na świąteczną atmosferę. Jak pisałam wcześniej Święta Bożego Narodzenia na Tajwanie to nie to samo co w Polsce. Ale się przełamuję i staram się przygotować wszystko i wszystkich na ten Wielki Dzień.

Dawniej (czytaj - jak dzieci były małe i miałam więcej czasu, bo nie stresowałam się tak ich nauką), to przygotowywałam różne fajne rzeczy przed Świętami - a to jakiś specjalny kalendarz adwentowy, a to fajne ozdoby na choinkę czy też figurki marcepanowe, no i oczywiście własnoręcznie robione kartki.


W tym roku dzieci muszą zadowolić się kupionym w Polsce czekoladowym kalendarzem adwentowym.


Codziennie czytamy też rozdział z pięknie ilustrownej przez moją przyjaciółkę, Dorotę Łoskot-Cichocką, książeczki adwentowej. Krótkie teksty o prorokach i innych postaciach biblijnych oczekujących na przyjście Zbawiciela są autorstwa Marka Kity. Do książeczki dołączony jest plakat i dodatkowe rysunki postaci. Po przeczytaniu rozdziału dzieci przyklejają na plakacie rysunki postaci. Dwa lata temu, gdy dostaliśmy tę książeczkę, zalaminowałam i plakat i postaci i dzięki temu możemy co roku od nowa się bawić.

 




W listopadzie byliśmy w Polsce i udało mi się kupić dla Ani blok do kolorowania i rysowania o tematyce świątecznej. Teraz Ania codziennie wypełnia jedną lub dwie strony z tej księgi.




Może za kilka dni wyciągniemy pudła z ozdobami świątecznymi i zaczniemy dekorowanie mieszkania? Może wtedy bardziej poczuje się nadchodzące Boże Narodzenie?
 
A jak Wy przygotowujecie się do Świąt? Czy choinkę ubieracie w Wigilię, czy też wcześniej?

Comments

  1. Piękna ta książka! Dorotko - cos smutna jesteś, zmęczona...?
    Ja padam, staram się zeby dzieciom miło było, ale jak matka padnie, to nie wiem czy im miło będzie...
    Choinka stoi do Gromnicznej - wszyscy Austriacy dziwili się o co nam chodzi....po co tak ją suszymy...

    ReplyDelete
  2. Elu, tak jakoś mało świątecznie u nas w tym roku. Wolałabym być z Rodzicami w Polsce, oni będą tylko we dwójkę i smutno mi z tego powodu.
    U nas przed Chińskim Nowym Rokiem (koniec stycznia, początek lutego) trzeba choinkę rozebrać, bo to tak dość głupio by drzewko stało na chińskie święto :-)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.