Skip to main content

Edukacja polityczna (2/2)

Jest to druga część wpisu o tym jak "upolityczniamy" dzieci 😉 Pierwszą znajdziecie TUTAJ.


Mam nadzieję, że wszyscy wiedzą co dzieje się w Hongkongu. Co prawda jest to drugi koniec świata jeśli mieszka się w Europie, ale jednak ... wypadałoby wiedzieć jak garstka ludności Hongkongu walczy o demokrację z rządzącymi nimi wielkimi Chinami.
Hongkong, będący dawną kolonią brytyjską, na podstawie umowy „jeden kraj, dwa systemy”, ma do tej pory pewną autonomię i więcej praw niż Chiny. Jednak wprowadzenie zmian w ustawie ograniczyłoby te prawa.
Kilka słów wstępu:
To, co zaczęło się jako demonstracje przeciwko ustawie o ekstradycji, w ciągu ostatnich miesięcy przybrało dużo szerszy wymiar - walkę o demokrację w Hongkongu. 3 kwietnia 2019 roku, rząd Hongkongu wprowadził plany zmian ustawodawczych, które umożliwiłyby ekstradycję do Chin osób podejrzanych o przestępstwa. Krytycy ostrzegali, że ustawa ta może podważyć prawo wolności Hongkongu i może być wykorzystana do zastraszania lub uciszania dysydentów.
Szefowa administracji Hongkongu, Carrie Lam, zgodziła się na zawieszenie ustawy, jednak demonstracje, które obejmowały żądania pełnej demokracji i dochodzenie w sprawie działań policji, nadal kontynuowano. We wrześniu ustawa została ostatecznie wycofana.
Konflikty między policją a aktywistami cały czas nasilają się. Policja używa gazu łzawiącego, dochodzi do licznych aresztowań, aktywiści szturmują parlament.

Czego tak właściwie chcą protestujący?
W ciągu miesięcy zmieniły się ich żądania i pewnie nadal będą się zmieniać. Z tego co rozumiem, to obecnie domagają się:

  • Nieokreślania protestów jako „zamieszek” 
  • Amnestii dla wszystkich aresztowanych protestujących
  • Niezależnego dochodzenia w sprawie brutalności policji
  • Powszechnego głosowania w wyborach dyrektora naczelnego i Rady Legislacyjnej parlamentu Hongkongu
  • Niektórzy żądają również rezygnacji Carrie Lam, którą uważają za marionetkę Pekinu
29 września w wielu krajach na świecie miały miejsce antytotalitarne demonstracje i marsze. Również w Taipei, pomimo deszczu, wiele osób wyległo na ulice by w ten sposób pokazać swoje poparcie dla ludności Hongkongu. Ania i ja także dołączyłyśmy do marszu:



















Branie udziału w marszach, happeningach i demonstracjach jest dla naszych dzieci żywą lekcją historii. To czego następne pokolenia będą uczyć się z książek, one przeżywają osobiście. Chcemy by rozumiały otaczający je świat i zmiany w nim zachodzące. 

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char...

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.

Mali Podróżnicy - Lapbook o Włoszech

Kolejny wpis o Włoszech, podsumowujący to czego się z Anią uczyłyśmy. Włochy ... temat rzeka, na pewno jeszcze mamy wiele do przeczytania, obejrzenia, ale na razie to co zrobiłyśmy musi wystarczyć. Gdzie są Włochy? Jaki mają kształt?  Dowiedziałyśmy się jakie zwierzęta żyją jedynie we Włoszech i dlaczego najwięcej zwierząt endemicznych jest na Sardynii. Poznałyśmy również słynne budowle włoskie (i z rozpędu kilka watykańskich). No i oczywiście różne włoskie pyszności. Niektóre z nich często goszczą na naszym stole. Wszystkie te wiadomości (i więcej) zebrałyśmy w lapbooku:    Oto gotowy lapbook: To jeszcze nie wszystko! Pouczyłyśmy sie trochę włoskiego: I poczytałyśmy o włoskich tradycjach bożonarodzeniowych: Odkryłam również dawno nieoglądane DVD interaktywne "Willy Fog w 80 dni dookoła świata". Wiadomości i zadania były dla Ani trochę za trudne - za szybko były czytane, ale filmik bardzo ...