Skip to main content

Edukacja polityczna (1/2)

Nie da się ukryć, że nasza rodzina ma swoje zdanie w sprawach politycznych. W domu przy stole często poruszamy tematy związane z polityką nie tylko Tajwanu (gdzie mieszkamy), ale także Polski, USA, Japonii i właściwie większości świata. Dzieci wiedzą jakie jest moje i męża stanowisko w wielu kwestiach i sami również mają swoje zdanie. 
Nie zapomnę zaangażowania politycznego moich Rodziców w Polsce w czasach Solidarności. Było to coś, co na zawsze utkwiło w mej pamięci. Przez jakiś czas w naszym mieszkaniu zbierała się np redakcja Tygodnika Mazowsze. Rodzice i ja wraz z nimi braliśmy udział w trzeciomajowych demonstracjach, a później w Komitetach Wyborczych w czasie wyborów 1989 roku.

W czasie studiów na Tajwanie z zapartym tchem obserwowałam zmiany następujące na wyspie i wybory Chen Shui-bian 陳水扁 na prezydenta miasta Taipei (miałam nawet okazję z nim porozmawiać).

Po przeprowadzce na Tajwan w 2002 roku, już razem z Timem braliśmy udział w różnych demonstracjach, happeningach. Jednym z pierwszych happeningów, na który wzięliśmy dzieci, był łańcuch ludzkich rąk zorganizowany 28 lutego 2004 roku. Około 2 milionów ludzi na długości 500 km złączyło ręce pokazując swoje poparcie dla niepodległości Tajwanu. 

Zarówno my jak i dzieci, zaangażowaliśmy się w ruch popierający 12 lat szkolnictwa i zniesienie egzaminów między gimnazjum z liceum. 2 lipca 2009 miał miejsce happening przed Ministerstwem Edukacji:




Największa demonstracja miała miejsce w Taipei 12 lipca 2009 roku, Jaś miał wówczas 6 lat, a Zosia 11:




Poza zaangażowaniem w sprawy związane z edukacją, braliśmy udział w happeningach i demonstracjach mających charakter bardziej polityczny. 

W listopadzie 2008 roku, na cztery dni przed Jasia 6 urodzinami, wzięliśmy udział w jednej z największych demonstracji ostatnich lat, potępiającej rządy Ma Ying-jeou 馬英九, który zamierzał związać Tajwan zbyt blisko z Chinami.  Kilka dni wcześniej z oficjalną wizytą przybył na Tajwan Chen Yunlin 陈云林, przewodniczący Association for Relations Across the Taiwan Straits  海峡两岸关系协会. W związku z jego pobytem zakazano wywieszania tajwańskich flag, śpiewania i grania tajwańskiej muzyki. Wywołało to reakcję sporej grupy studentów, którzy zorganizowali sit-in przed budynkiem parlamentu. Ówczesne wystąpienia nazywane zostały Ruchem Poziomek 野草莓運動 (Wild Strawberries Movement). 








4 czerwca 2011 wzięliśmy udział w happeningu zorganizowanym przez Bei Ling 貝嶺 , chińskiego poetę i przyjaciela artysty i aktywisty Ai Weiwei 艾未未, który był wówczas zatrzymany przez władze chińskie. 








Co kilka lat bierzemy również udział w obchodach rocznicy krwawych wydarzeń 28 lutego 1947 roku (zdjęcia są z 2012 roku - Jaś 9, Zosia 14 lat):




Pierwsza demonstracja, a właściwie sit-in, na który zabraliśmy Anię, miała miejsce 22 marca 2014 roku, czyli gdy Ania miała 3 lata. W tym czasie studenci tajwańscy okupowali budynek parlamentu wyrażając w ten sposób swój protest przeciwko ratyfikacji układu handlowego z Chinami. Protest ten został nazwany Rewolucją Słoneczników 太陽花學運 (Sunflower Student Movement).






Mamo, tato nie martwcie się, jesteśmy bezpieczni.

Nie przypuszczałam, że uda mi się znaleźć zdjęcia z większości demonstracji w których braliśmy udział. Przez te zdjęcia wpis ten bardzo się rozrósł, więc podzieliłam go na dwie części. Druga część, o demonstracji sprzed tygodnia już jutro.

Comments

Popular posts from this blog

Animals Classification Lapbook

Last week Jaś has been very busy working on the animal classification lapbook. Lately it's been very difficult to get him interested in doing any kind of project, but to my surprise he has finished this lapbook in just a few days! I am really proud of him. I used a ready lapbook template from the wonderful Homeschool Share website, but I asked Jaś to writ all the information in his own handwriting instead of just printing the prepared text. Here are the photos of his lapbook: Jaś adding the finishing touches to the lapbook cover: Lapbook cover: The inside of the lapbook: Inside 'Classifying Living Things ': Animals with and without backbones are called:  Inside 'What are the four main Invertebrate Classes?': Inside 'What are the five Vertebrate Classes?': Mollusk characteristics Annelid characteristics: Arthropod characteristics: Echinoderm characteristics: Fish characteristics: Reptile char

Skąd się bierze 13-ty miesiąc w roku?

Tak zwany kalendarz chiński jest kalendarzem księżycowo-słonecznym, gdyż jest oparty na ruchu księżyca i słońca. Często jest też nazywany kalendarzem księżycowym, kalendarzem rolniczym 農曆 [nónglì] , kalendarzem Yin 陰曆 [yīnlì] lub też starym kalendarzem 舊曆 [jiùlì]. Czy wiecie, że czasami w kalendarzu księżycowym jest 13 miesięcy? I właśnie w tym roku będziemy mieć taką sytuację. Miesiąc to czas pełnego obrotu Księżyca wokół Ziemi. Księżyc okrąża Ziemię w ciągu 27,3 dnia. Z kolei Ziemia okrąża Słońce w 365 dób, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Po obliczeniach okazuje się, że jeden rok słoneczny równa się 12 7/19 miesiąca księżycowego lub też 19 lat słonecznych równa się 235 miesiącom księżycowym. Jest to podstawa kalendarza księżycowo-słonecznego, a więc również kalendarza chińskiego. Innymi słowy: Chiński kalendarz opiera się na fazach księżyca. Miesiące chińskie zaczynają się od nowiu i pełnia księżyca wypada 15 dnia miesiąca. Ponieważ nów jest co 29½ dnia, chińskie miesiące kale

Fryderyk Chopin - lapbook

Po powrocie na Tajwan zabrałyśmy się ostro za naukę. Pierwszym projektem, który Ania zrobiła był lapbook o Chopinie. Przygotowując się do wykonania lapbooka, Ania wysłuchała wielu utworów Chopina, a także przeczytała (lub wysłuchała) poniższych opowiadań i książek o tym wielkim kompozytorze. Znalazłam też kilka pocztówek kupionych przy okazji wizyt w Żelazowej Woli i w Muzeum Chopina w Warszawie. W końcu do czegoś się te pocztówki przydały. Niektóre części do lapbooka znalazłam na stronie Teachers Pay Teachers u Hord Arsalan ( TUTAJ ). Strona tytułowa: Lista niektórych wysłuchanych utworów Chopina: Rodzina Fryderyka Chopina: Z tyłu lapbooka znajduje się oś czasu z najważniejszymi datami z życia Chopina: Jak widać, jak zawsze mieszamy języki, głównie polski i angielski. Ani nie robi różnicy czy uczy się po polsku czy po angielsku, tak więc jej notatki i projekty są również dwujęzyczne.